Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Aeg: presidendi uue residentsi plaanid tuleb nüüd ümber vaadata

Endine kapo peadirektor ja praegune riigikogulane Raivo Aeg (IRL) ütles, et kuna presidendi uue residentsi turvasüsteemide joonised rippusid neli päeva kõigile kättesaadavana internetis, tuleb need nüüd ümber vaadata.

Riigi Kinnisvara aktsiaselts (RKAS) riputas internetis ehitushangete registrisse kogu presidendi uue residentsi projekti, mis jõudis avalik olla neli päeva.

Dokumentidest võis vaadata ka seda, kus hakkavad asetsema liikumisandurid ning missuguse perimeetriga on presidenti turvavad kaamerad. Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi juht ütles eelmisel nädalal, et tema selles probleemi ei näe.

"See oli paras jahmatus ka minule. See selgitus, mis oli RKAS-i poolt antud ei ole minu arvates pädev," kommenteeris Aeg Vikerraadio saates "Uudis +".

Küsimus, kuidas saaks hankel osaleda, kui informatsiooni kättesaadavus avalikult puudub, ei ole Aegi sõnul adekvaatne ning siis korraldatakse tema selgitusel vastav kinnine hange.

"Hankel saavad osaleda ehitusettevõtted, kes on eelnevalt läbinud vajaliku eelmenetluse, kelle taust on kontrollitud. Kui on tegemist turvaalaga, kus käideldakse ka riigisaladust, siis selle ehitamisel peab ka ehitajal olema riigisaladusele ligipääsu luba," lausus Aeg.

Aeg ütles, et nüüd tuleb uue residentsi turvalahendused uuesti läbi vaadata. "Eriti, kui me räägime sellest, kus on turvakaamerad, milline on kaamerate salvestusrežiim, millised on teatud hoonete osas läbipääsirežiimid. Need tuleb otseloomulikult täies mahus uuesti üle hinnata. Esmalt üle hinnata, mis informatsioon ikkagi sai avalikkusele kättesaadavaks. Ja kui see on informatsioon, mis edaspidi võib väga selgelt ohustada selle objekti ja kaitstava isiku ohutust, siis tuleb uuesti üle hinnata ja ümber ehitada," rääkis Aeg.

Aegi sõnul tuleks kehtestada reeglistik, kuidas sellistel juhtudel käituda, kes hangetel osaleda saavad, kuidas hange välja kuulutatakse ja kuidas hanked avatakse.

Internetis oli avalikult üleval neli päeva info sellest, kuhu paigutatakse residentsi turvavad 84 valvekaamerat ning missugused on nende vaatlussektorid, mitmele hoonekasutajale jagatakse politseiga ühendatud paanikanupp, samuti, kust jookseb kaabel, mille lõhkumisel saab jätta presidendi residentsi ilma elektrita.

Tänaseks on presidendi tulevase residentsi turvalisust puudutavad dokumendid kättesaadavad ainult neile, kes ennast identifitseerivad.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: