Kooseluseaduse jõustamise eelnõu läbis napilt esimese lugemise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1448455102000 | amCalendar}}
Foto: Martin Dremljuga/ERR

Et kooseluseadust ka igapäevastes praktilistes olukordades rakendama hakata, tuleb riigikogul heaks kiita ka seaduse rakendusaktid. Vastavasisuline eelnõu läbis riigikogus esimese lugemise.

Riigikogu saatis eelnõu teisele lugemisele ning muudatusettepanekute tähtajaks määrati 8. detsember.

EKRE fraktsiooni ettepanek eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata ei leidnud vaid napilt toetust: tagasilükkamise poolt oli 41 saadikut, kuid selle vastu 42 riigikogulast. Erapooletuid ei olnud ning hääletamata jättis 11 saadikut [hääletustulemus].

Kooseluseadus ise on vastu võetud eelmise riigikogu koosseisu poolt, kuid enne jõustumist tuleva aasta algul on vaja riigikogul vastu võtta rakendusaktid ehk sätted, millega saab kooseluseadust ka igapäevastes praktilistes olukordades rakendama hakata.

Rakendamissätete ühtselt eraldi seaduses välja toomine on eelnõu algatajate sõnul vajalik eelkõige seetõttu, et rakendusnormid on omavahel tihedalt seotud.

Kooseluseadust mitte toetav Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon lubab eelnõu järgmisel lugemisel jälle kasutada venitamistaktikat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni liige Maire Aunaste oli üks neist, kes hääletas erinevalt oma fraktsioonikaaslastest selle poolt, et riigikogu kooseluseaduse rakendusakte edasi arutaks. Aunaste ütles, et teavitas erakonnakaaslasi oma otsusest juba varem.

"Kui on valida, kas erakond või perekond või endised kolleegid või kogu inimkond, siis ma igal juhul valin oma südametunnistuse järgi ja ma ei muutu selles suhtes loomulikult parteisõduriks. Ja õnneks mu arvates on IRL nii demokraatlik, et mitte kedagi ei sunnita," rääkis Aunaste.

Isamaa ja Res Publica Liidu 14 saadikut toetas eelnõu tagasilükkamist Tagasilükkamise vastu olid aga kõik 15 riigikogu sotsiaaldemokraati.

"Meie eestvedamisel juba eelmises valitsuses sai kooseluseadus ise vastu võetud ja loomulikult peame me elementaarseks, et seadus saaks järgmise aasta 1 jaanuaril ka jõustuda. Ja selleks on kooseluseaduse rakendusakte kindlasti vaja," ütles SDE esimees Jevgeni Ossinovski.

Seitse vabaerakondlast pooldas eelnõu tagasilükkamist ning Monika Haukanõmm oli selle vastu. Vabaerakonna fraktsiooni kuuluv Jüri Adams ütles, et kooseluseaduse rakenduseelnõu tekst on valdavalt mittevajalik.

"Kõik need inimesed, kes Eestis on praegu ja kellele tundub, et asi on justkui kooseluseaduse vastu, siis nii see ei ole. Praegusel hetkel see tänane vaidlus käis nendest rakendusaktidest - saab rakendust või ei," rääkis Adams.

Keskerakonna fraktsioonis oli eelnõu tagasilükkamise poolt 16 ning kuus ei hääletanud.

"Eks ta on tundlik teema, kus ühiskonna arvamus on selgelt vastu. Ja saadikud siis peavad otsustama võimalikult õiguslikult ja võimalikult siis arvestama neid inimesi , kellele on see seaduseelnõu oluline," ütles Keskerakonna fraktsiooni liige Mailis Reps.

Ettepaneku eelnõu menetlusest välja hääletada tegi EKRE ja fraktsiooni seitse liiget hääletasid üksmeelselt. Erakonna esimees Mart Helme ütles, et kooseluseaduse pooldajatel pole jõudu rakenduseelnõu läbisurumiseks.

"Me kavatseme võtta nüüd obstruktsioonitaktika ja sõna otseses mõttes riigikogu töö umbe ajada. Ja lõppkokkuvõttes rakendusakte vastu võtta ei õnnestu niikuinii," rääkis Helme.

Reformierakonnas oli eelnõu tagasilükkamise vastu 25 fraktsiooni liiget.

"Minul on hea meel, et saame asjaga edasi liikuda. Ja nagu me teame, kooseluseadus jõustub juba 1 jaanuarist ja on hea uudis, et saame edasi menetleda," ütles Reformierakonna fraktsiooni liige Yoko Alender.

Eelmine koosseis võttis kooseluseaduse napi häälteenamusega vastu veidi rohkem kui aasta tagasi. Eelnõu vajab riigikogus 51 saadiku poolthäält. Millal jõuab eelnõu teisele lugemisele, otsustab õiguskomisjon detsembris.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: