Juncker: ilma Schengeni ruumita pole ühisrahal mõtet ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker Strassbourgis Euroopa Parlamendis
Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker Strassbourgis Euroopa Parlamendis Autor/allikas: Frederick Florin/AFP/Scanpix

Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri hinnangul on hetkel Schengeni viisaruum osaliselt koomas, kuna osad liikmesriigid on taastanud piirikontrolli, et kontrollida põgenikevoogusid. Sellised pretsedendid ohustavad Junckeri sõnul ka EL-i ühisraha euro saatust.

Pöördumises Euroopa parlamendile hoiatas Juncker, et kui liikmesriigid lasevad Schengeni viisaruumil kaduda, siis võib see mõjutada ka teisi ühistegevusi nagu näiteks euro, vahendas Reuters.

"Kui Schengeni vaim lahkub meie maadest ja südametest, siis kaotame rohkem kui vabaliikumise ruumi, kuna Schengenita kaotaks oma mõtte ka ühisraha euro, mis on üks Euroopa Liidu nurgakividest," märkis Juncker.

"Schengeni ruum on osaliselt koomas," nentis Juncker ja märkis, et need riigid, kes usuvad Euroopasse ja selle väärtustesse peavad proovima Schengeni vaimu taaselustada.

Junckeri sõnavõtt kandis peamiselt laiemat poliitilist alatooni, sest Schengeni tsooni, mis ühendab 22 EL-i ja 4 EL-i välist riiki, õiguslik järjepidevus tuleneb 19 riigi liidust, kelle põhjal loodi ka eurotsoon.

Samas näitab Junckeri kõne üha kasvavat muret Brüsselis, kus kardetakse, et EL-i sisesed eriarvamused võivad viia majandusliidu lagunemisele, mille sünnile pani aluse teise maailmasõja järgne püüd Euroopa ühtsuse järele.

Varasemalt on Saksa kantsler Angela Merkel öelnud, et pagulaskvoodid on vajalikud, sest tegemist on poliitilise lahendusega, mis hoiab Schengeni ruumi koos.

"Pagulaste jaotamine lähtudes riikide majanduslikust võimekusest ning liikmesriikide valmisolekust luua püsiv jaotusmehhanism määrab ära Schengeni ruumi saatuse pikemas perspektiivis," toonitas Merkel.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: