Ministeerium ei plaani kilekotimaksu kehtestada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Nii nagu kõik Euroopa Liidu riigid, peab ka Eesti vähendama kilekottide tarbimist. Selleks plaanitakse üheskoos kaupmeestega muuta ostjate tarbimisharjumisi. Mingit spetsiaalset kilekotimaksu kehtestada pole plaanis. Värskelt valminud esimesest kilekotitarbimise uuringust selgub, et eestlased polegi nii suurt plastiku-usku kui arvatud on.

Kui plastik, mille hulka kuuluvad ka kilekotid, loodusesse satub, siis ta sealt niisama ei kao. Ja kui kaob, siis mõne linnu või looma kõhtu. Ka Läänemere äärest leitud surnud lindudest pea pooled on surnud teadaolevalt plastiku söömise tagajärjel. Kilekotimaania vähendamiseks on Euroopa Liit seadnud eesmärgiks vähendada 2019. aastaks kilekottide kasutamist vähemalt 80 protsenti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Milliseid kilekotte eestlane ja kui palju tarbib? Kandekotte keskmiselt 23 tükki aastas ja väikeseid puuviljakotte 140. Seevastu soositud oleksid paksust plastikust ja paberist kotid.

Eelkõige püütakse vähendada väikeste õhukeste kilekottide tarbimist. Siin annab palju ära teha kaupmeestel endil.

Prisma Peremarketi turundus- ja kommunikatsioonidirektor Silver Säga sõnul on Prisma puu- ja juurviljaosakonnas müügil võrgust kott, mida saab kasutada kilekottide asemel puu- ja juurviljade pakkimiseks. "Kassade juures on võimalik osta ka paberkotti kilekoti asemel," lisas ta.

Keskkonnaministeeriumis juureldakse selle üle, millised oleksid mõjuvaimad meetmed eestlaste kilekotilembuse vähendamiseks, kuigi juba praegu oleme me Euroopa mõistes pigem väiksemad tarbijad. Näiteks on arutluse all ka võimalus, et lõpetada väikeste kilekottide niiöelda avalik pakkumine.

"Peamine valik, mis praegu tundub mõistlik, on miinimumhinna kehtestamine, vähemasti kandekotti tüüpi kilekottidele, kuna nende arv on ka praegu üle 20 kilekoti inimese kohta aastas ehk siis 30 kilekotti majapidamise peale keskmiselt aastas," ütles Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhataja Peeter Eek.

Spetsiaalse kilekotiaktsiisi kehtestamist ei pea keskkonnaministeerium hetkel mõistlikuks ja seda ei arutata.

"Vanasõna ütleb, et on palju kisa, vähe villa ehk suure tõenäosusega on maksu kogumise kulu suurem kui kogutav maks või vähemasti ligilähedane. See pole kindlasti esmane asi, mille peale mõelda," sõnas Eek.

Ministeerium loodab kilekottide tarbimist vähendava seaduseelnõu valmis saada järgmisel kevadel.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: