Partsi ametiposti sidumine kooseluseadusega ajas ministrid kirglikuks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1448539397000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Valitsuse pressikonverentsil küttis jätkuvalt kirgi Partsi nimetamine Eesti esindajaks kontrollikojas olukorras, kus ta ei toetanud kooseluseaduse rakendusakte. Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski (SDE) ei pidanud Partsi seisukohta euroopalikuks, mistõttu tema hinnangul tuleks leida uus kandidaat, sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna (IRL) aga ei pea õigeks nende kahe teema omavahelist sidumist.

Margus Tsahkna tegi valitsuse pressikonverentsil kavavälise avalduse, millega soovis väljendada oma seisukohta poliitilise kultuuri suhtes valitsuserakondades. Teda häirisid Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) liikmete väidetavad ähvardused IRL-i saadikute suunas, mis sidusid kooseluseaduse rakendusaktide üle hääletamise Eesti esindaja kohaga Euroopa kontrollikojas.

"Euroopa Kontrollikoja esindaja nimetamist ei ole valitsuses veel arutatud. Aga kui räägime kontrollikoja esindaja nimetamisest, siis esiteks ei ole tegu poliitilise kohaga, teiseks on tegu valitsuse otsusega, nii et maailmavaateliste seisukohtade appi võtmine kooseluseaduse valguses on vastuvõetamatu. See pole poliitilise ähvarduse koht. Kooseluseaduse osas on enamik fraktsioone andnud seisukoha kujundamise oma saadikutele vabaks," teatas Tsakhna.

Ossinovski viitas, et nende vastumeelsus Juhan Partsi kandidatuurile ei tulene vaid kooseluseaduse vastu hääletamisest, vaid SDE on olnud skeptiline ka tema eelneva tegevuse osas, mis puudutab Estonian Airile keelatud riigiabi andmist ja Auvere elektrijaama investeeringuid, mis kujunesid läbikukkumiseks.

"Küsimus on ebamõistlikest investeeringutest ja otsustest Juhan Partsi poolt ministrina. SDE juhatusel ja fraktsiooni liikmetel on tõsised küsimused, mismoodi neid otsuseid tollal tehti. Nüüd, mil on selge, et nende otsuste tulemus on riigile negatiivselt kätte jõudnud, keegi peaks siis nende eest ka vastutama. Kui Margus Tsahkna ütleb, et nende fraktsioonis oli vaba hääletus, mida küll fraktsiooni juht oma avalduses ei kinnita – et oli kokkulepe, et kõik hääletavad vastu – siis see on nende inimeste otsus, milliseid seisukohti nad võtavad. Teisalt aga toimus meie fraktsioonis ka vaba hääletus, kas Partsi toetatakse ja üksmeelne oli seisukoht, et ei toetata. Meie aktsepteerime nende seisukohti, las nad aktsepteerivad ka meie seisukohti," viskas Ossinovski kinda Tsahknale tagasi.

"Mis puudutab Tsahkna juttu mingist ähvardamisest, siis see loomulikult tõele ei vasta. Üks argument, mida SDE on kasutanud, on, et kas konkreetne isik, kes seda kõrget positsiooni tahab, jagab euroopalikke väärtusi, kuid eilne hääletus tõestas, et ei jaga. Mõistagi andsime IRL-ile ka teada, et see on meie jaoks probleem. Me ei saa ega ka taha IRL-ile midagi ette kirjutada, aga kus meil on võimalus kujundada seisukohta, millist inimest saata Eestit esindama kusagile kõrgele kohale Euroopas, siis seda me ka tegime," selgitas Ossinovski. "Küll aga lugesin, et hoopis üht IRL-i liiget on ähvardatud, et ta ta võiks kaaluda erakonnast äraminemist," lisas Ossinovski, viitega Priit Sibula avaldusele Maire Aunaste suhtes.

Tsahkna kinnitas, et Maire Aunaste siiski ei pea IRL-ist lahkuma ning möönis, et Priit Sibul on oma emotsionaalse avalduse pärast juba ka vabandanud.

Protseduuri kohaselt peb kandidaadi esitama valitsusele rahandusminister, mispeale valitsuses seda arutatakse. Siiani ei ole rahandusminister veel kandidaati valitsusele kinnitamiseks esitanud, Juhan Partsist on siiani räägitud mitteametlikult.

Ossinovski hinnangul tuleks kontrollikoja Eesti esindaja kandidaadi küsimus kiiremas korras valitsusse tuua, kus kolm koalitsiooniliiget saaksid juba omavahel sobivat kandidaati arutada. "Seekord alustame algusest peale kolmekesi, mitte nii, et kaks tükki lepivad omavahel kokku ja siis alles tulevad meie juurde," teatas Ossinovski. "Jutt pole üldse IRL-i kandidaadist. Kusagil pole kokku lepitud, et selle koha peaks sama IRL-i ridadesse kuuluv isik," rõhutas Ossinovski.

Siiski ei olnud Ossinovski nõus väitega, nagu oleks antud teema põhjustanud valitsuses usalduskriisi.

"Mina ei ole usalduskriisi märganud. Meie erakonnas on pehmelt öelda vähe armastust Juhan Partsi kandidatuuri suhtes, oleme püüdnud valitsuses kokkuleppele jõuda, aga kokkuleppele ei ole jõudnud, nüüd tegeleme selle küsimusega edasi. Mõnikord jõutakse lihtsasti kokkuleppele, teinekord võtab see natukene aega, see käib tavapärase töö juurde," pehmendas Ossinovski oma seikukohti.

Tsahkna ei tõtanud temaga nõustuma. "Küsimus ei ole ühe isiku kandidatuuris, vaid poliitilises kultuurituses. Olen siin eriarvamusel Ossinovskist, et see on tavapärane protsess, kuidas peaks välja selgitama kandidaati sellisele kohale. Kui hakatakse esitama tingimusi ühele positsioonile, mis on apoliitiline, siis see ei ole kultuur, see ei ole tavapärane, minu jaoks on see vastuvõetamatu tegevus," jäi Tsahkna järeleandmatuks.

Kahe koalitsioonipartneri emotsionaalset sõnasõda vaikselt kõrvalt jälginud maaeluminister Urmas Kruuse püüdis vaidluse tasakaalukalt kokku võtta: "Loodan, et kui peaminister tagasi jõuab, istuvad kõik osapooled rahulikult maha ja arutavad seda küsimust."

Eesti esindaja nime Euroopa Kontrollikotta oodati valitsuselt juba 18. novembriks. Töö sellel positsioonil algab kevadel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: