X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ossinovski: Sesteril tuleb leida uus kandidaat

{{1448622341000 | amCalendar}}
Sotsid valivad Jevgeni Ossinovski uuesti esimeheks.
Sotsid valivad Jevgeni Ossinovski uuesti esimeheks. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski ei oska seletada, miks rahandusminister Sven Sester tegi valitsusele ettepaneku esitada Euroopa Kontrollikoja liikmeks Juhan Parts, sest sotside toetust Partsil ei ole. Nüüd tuleb Ossinovski sõnul leida rahandusministril uus kandidaat.

"Sotsiaaldemokraatide seisukoht on selge, et Juhan Parts sellele kohale ei sobi ja sotsiaaldemokraadid ei toeta Juhan Partsi kandidatuuri valitsuses," ütles Ossinovski ERR-i uudisteportaalile.

"Rahandusminister võib esitada, keda tahab. Eks IRL on teinud palju mitte alati lõpuni arusaadavaid meediasündmusi," lisas ta.

"Mina olen olnud lõpuni korrektne. Minult on Margus Tsahkna küsinud, kas ma võiksime Juhan Partsi toetada. Olen öelnud, et arutan seda erakonnas, arutasin seda esmaspäeval erakonna juhatuses ja kolmapäeval fraktsioonis. Jõudsime arvamusele, et me Juhan Partsi ei toeta, millest me informeerisime Margus Tsahknat ja peaministrit. Tegin ka vastavasisulise avalduse avalikkusele," rääkis Ossinovski.

Ossinovski sõnul tuleb nüüd leida uus kandidaat, kellel ka kolme partei toetus oleks. "Sel korral ma loodan, et me otsime seda kandidaati niimoodi, et kõik kolm osapoolt on kohe alguses kaasatud. Siis ei teki ka mingeid erimeelsusi või arusaamatusi," sõnas Ossinovski.

Sester arvab, et suudab sotside meelt muuta

Sven Sester selgitusel tegi ta valitsusele ettepaneku Partsi osas seetõttu, et usub sotside meelemuutusesse."Ma usun seda ja ma ei näe ka põhjust see ei peaks nii olema," oli Sester veendunud. Sellele aitab tema sõnul kaasa see, et nüüd tekib võimalus Juhan Partsilt otse küsimusi küsida ja tema pädevuses veenduda.

"Kui me viime arutelu mitte sellele, kas konkreetne kandidaat toetab kooseluseadust või mitte, vaid sellele, kas konkreetsel kandidaadil on pädevus tulevikus täita neid ülesandeid, mida eeldatakse kontrollkoja liikmesriigi esindajalt oma olemuses, siis tekib kõigil osapooltel see selgus, et tegemist on hea kandidaadiga, kui mitte parimaga," sõnas Sester.

Küsimusele, kas IRL-il on veel pakkuda inimesi, kes võiks samale ametikohale sobida, vastas Sester resoluutselt, et tänane kandidaat on Juhan Parts.

Tsahkna: kui IRL käituks nagu SDE, teeks meedia meid maatasa

IRL-i esimees Margus Tsahkna ütles Sesteri otsust kommenteerides, et see oli vajalik jõudmaks spekulatsioonidest tõelise aruteluni.

"Seni on olnud tegu spekulatsioonidega, kes võiks millisele parteile sobida. Minu jaoks on vastuvõetamatu, et kandidaadi sobivust hinnatakse tema kooselu rakendussätete hääletuse alusel," märkis Tsahkna.

"Kujutage ette olukorda, kui sotsid oleksid esitanud Euroopa Kontrollkoja liikme kandidaadiks mõne oma väärika poliitiku ning IRL oleks tema kandidatuuri blokeerinud seetõttu, et ta hääletas kooselu seaduse poolt. Mina seda IRLi esimehena ette ei kujuta, see ei saa olla Eesti ega ole Euroopa poliitilise kultuuri osaks. Kui selline asi oleks juhtunud, oleks IRL meedia poolt maatasa tehtud," märkis Tsahkna.

"Miks sotside puhul sellist maailmavaatelist ning riigikogu liikme südametunnistuse vabadust ahistavat käitumist soositakse, on mulle arusaamatu. Nüüd on võimalik riigikontrollil, valitsusel ja ka avalikkusel arutada, kas Juhan Parts oma kogemuste ja pädevusega sobib Euroopa Kontrollkoja liikmeks," lisas IRL-i juht

Mõju valitsusliidu tervisele

ERR-i uudisteportaal küsis ka mõlemalt osapoolelt, kuidas võib kontrollkoja kandidaadi ümber toimuv valitsuskoalitsiooni tervist mõjutada. Jevgeni Ossinovski kinnitusel valitsuses sellepärast tüli ei ole.

Ossinovski sõnul oli samas üsna ebameeldiv lugeda meediast sõimu, mis sotside liikmetele tulenevalt nende otsusest IRL-i poolt osaks sai. "Aga eks see jääb nende südametunnistusele," lausus Ossinovski.

Sven Sester ütles aga, et tal asjade käigu pärast piinlik. "Kui vaadata viimaste päevade sündmusi, siis mul on natukene piinlik. Euroopa kontrollkoja kandidaat ei ole poliitiline ametikoht. Kuigi selle otsuse võtab vastu vabariigi valitsus, siis oma olemuselt ta ei peaks olema poliitilise kauplemise koht," võttis Sester kokku.

Sotside fraktsioon riigikogus otsustas eile, et erakond ei toeta Juhan Partsi esitamist Euroopa Kontrollikoja liikme kandidaadiks.

IRL-i liikmete sõnul hakkasid aga sotsid ähvardama, et kui kooseluseadus piisavalt toetust ei kogu, võib Parts Euroopa Kontrollikoja kandidaadiks saamisest ilma jääda.

Rahandusminister Sven Sester tegi täna vaatamata sotsiaaldemokraatide vastuseisule valitsusele ettepaneku esitada Euroopa Kontrollikoja liikme kandidaadiks ikkagi Juhan Parts.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: