Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Savisaar: Keskerakond seob end lahti Eesti õigussüsteemist

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar, kel endal lasub kuriteokahtlus, ütles partei tänasel kongressil, et erakond seob end uue põhikirjaga lahti Eesti õigussüsteemist.

"Meie kavandatav põhikirjamuudatus seob lahti Keskerakonda kuuluvuse Eesti õigussüsteemist. See on tsiviliseeritud umbusaldusavaldus prokuratuurile, kapole ja kohtuvõimule. Me ei usalda neid, sest oleme näinud neid tegutsemas," ütles Savisaar oma poliitilises ettekandes.

Keskerakonna kongress kavatseb tänasel kongressil muuta partei põhikirja nii, et kriminaalkaristusega liikmeid ei visata enam automaatselt parteist välja, vaid nende saatuse otsustab juhatus. Erakonna aseesimees Enn Eesmaa on seda põhjendanud asjaoluga, et Keskerakonna põhikiri on võrreldes teiste parteidega liiga radikaalne.

Savisaar ütles delegaatide ees kõnet pidades, et parteijuhi valikust sõltub palju, sest päeval, mil esimeest hakatakse valima kapos, on Eesti demokraatia pihtas, põhjas.

Vastased olevat nõrgad

Savisaar ütles poliitmaastikku kommenteerides, et Reformierakond suudab inimesi mobiliseerida veel vaid hirmutades Venemaaga ja sõjaga.

"Üheksa kuud tagasi loodi Eestis õhkkond, kus rahvale hakkas tunduma, et Venemaa väed tulevad kohe-kohe üle piiri. Peaminister marssis valimisvõidu suunas, NATO hävitajad pea kohal. Kuid see kõik on väline mulje. Seesmiselt on Reformierakond nõrgem kui kunagi varem ja ebapädevad lapsministrid kolistavad ämbreid."

Keskerakonna juhi hinnangul on kriisis on ka sotsid, kes püüavad teha nägu ja samal ajal peita häbelikult oma silmi, sest jälle on mindud parempoolsete liimile.

"Veel kehvemini käib IRL-i käsi. Uus juht ei ole andnud mingit uut hingamist. Erakonna reiting on vabalanguses ning langenud alla 10 protsendi. Kasutades ära oma võimupositsioone, mis on saadud Reformierakonna armust, püüavad nad ennast suuremaks puhuda Keskerakonna kulul," sõnas Savisaar.

Vabaerakond on võtab Keskerakonna esimehe arvates välja dividendid rahva rahulolematusest. "Nende reiting on teinud rekordeid, aga ma ei usu, et see on püsiv. Neil pole maailmavaadet."

"EKRE puhul tuleb pigem imestada, et pagulasvastasusest ei ole Helmetel õnnestunud endale nišši teha," lisas Savisaar.

Usub, et sanktsioonid Venemaale tühistatakse

Välispoliitilist olukorda analüüsides, märkis Savisaar, et koostööle Lähis-Idas võib järgneda Venemaa vastaste sanktsioonide tühistamine. Venemaa on Savisaare sõnul juba õppinud elama sanktsioonide režiimis. Aga Eesti ja teiste piiririikide majandusele oleks sanktsioonide mahavõtt oluline kergendus - mitte poliitiline, vaid majanduslik. 

"Kas Venemaa kurvastab või paanitseb sanktsioonide pikendamise pärast? - Ei. Ta loob oma uut majandusmudelit, millesse need sanktsioonid on sisse kalkuleeritud," rõhutas Savisaar.

"Tundub, et ees on suur nihe kui mitte terve Lääne, siis vähemalt Euroopa ja Venemaa suhetes. Eestile on see areng kindlasti kasulik, arvaku meie pistrikud sellest siis, mis tahavad," ütles Savisaar.

"Venemaa on Euroopa riik, nagu fikseeris juba Katariina II. Ja iga katse ehitada Eestist, Lätist, Leedust, Valgevenest ning Ukrainast tulemüüri või kaevikut Venemaa ning Euroopa vahele, on lühinägelik," rõhutas Keskerakonna esimees.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: