Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vello Pettai: Keskerakonna kahe leeri heitlus jätkub ilmselt juhatuses

Keskerakonna uues juhatuses on Edgar Savisaarel üsna napp toetajate enamus, mis toob ilmselt kaasa selle, et erakonna siseheitlus pole veel lõppenud, leiab Tartu Ülikooli võrdleva poliitika professor Vello Pettai.

Pettai ütles intervjuus "Aktuaalsele kaamerale", et Savisaare ülekaal oli tõeliselt napp, ta kogus vaid 55 häält rohkem kui Simson. "See on üks tasavägisemaid heitlusi, mida me oleme erakondade seas näinud. See näitab, et erakond on kahe suure figuuri või koolkonna vahel lõhenenud. Savisaare ülesanne on neid kahte osa koos hoida ja ikkagi edasi viia."

See, kuidas Savisaar aseesimehi valis [Jaanus Karilaid, Siret Kotka, Olga Ivanova ja Yana Toom], näitab Pettai sõnul selgelt, et Savisaar kindlustab sellega oma positsiooni.

"Tõsi, juhatuses on Simsoni ja Savisaare toetajaid pooleks. Nendel koosolekutel saab olema keerulisi momente. Fraktsioonis seevastu on Simsonil rohkem ülekaalu, aga see osa erakonnast on nüüd nõrgestatud. Seega suurem heitlus läheb edasi juhatuses," prognoosis Pettai.

Pettai usub, et Savisaar üritab esmajärjekorras Keskerakonna positsiooni Tallinnas kindlustada.

Savisaar teatas tänasel kongressil, et Keskerakond seob end Eesti õigussüsteemist lahti. Ta viitas heakskiidu saanud põhikirjamuudatusele, mis ei kohusta erakonda enam kuriteos süüdi mõistetud parteiliikmeid automaatselt välja viskama.

Pettai hinnangul on Savisaare öeldut raske mõista: "Kuidas saab üks erakond kuulutada oma allumatust riigikorrale või õigussüsteemile? Kas see tähendab, et ei järgita nüüd kohtuotsuseid?"

Ka Pettai arvas, et ilmselt oli see öeldud selleks, et märgiselt näidata umbusaldust õiguskaitseorganite vastu üles. "Füüsiliselt või reaalselt oleks seda väga raske ellu viia," ütles Pettai.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: