USA senaatorid tegid ettepaneku luua ISIS-ega võitlemiseks multinatsionaalsed jõud ({{commentsTotal}})

Senaator lindsey Graham
Senaator lindsey Graham Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kaks USA senaatorit ütlesid eile, et Ühendriigid peaksid osalema multinatsionaalsetes jõududes Iraagis ja Süürias, mille eesmärgid oleksid võitlus Islamiriigiga (ISIS) ja Süüria presidendi Bashar al-Assadi võimult tõrjumine.

Bagdadis viibivad vabariiklastest senaatorid John McCain ja Lindsey Graham rääkisid telekanali CBS saates, et USA peaks osalema multinatsionaalsetes jõududes, millel senati relvajõudude komisjoni esimehe McCaini sõnul oleks kaks peaeesmärki, vahendas Voice of America.

"Ilmselt on esiteks vaja hävitada IS, kuid samal ajal tuleb luua lennukeelutsoon, mis saadab Süüria presidendile Bashar al-Assadile signaali, et ta peab lõpetama silinderpommide loopimise ja süütute meeste, naiste ja laste tapmise ning miljonite tõukamise põgenikuseisundisse - probleemi, millega me nüüd püüame hakkama saada," rääkis McCain.

Grahamilt, kes on samuti relvajõudude komisjoni liige, küsitikas Ameerika rahvas on pärast konflikte Iraagis ja Afganistanis valmis järjekordseks maavägede operatsiooniks.

"Oleks parem, kui oleks, sest kui me ei hävita ISIS-t Süürias, mis on nende peakorter, rünnatakse meid meie kodus. Regioon on valmis võitlema. Regioon vihkab ISIS-t. Nad ründavad sunniitlikke araabia riike, ja Türgi vihkab ISIS-t. Kogu regioon tahab al-Assadi lahkumist. Seetõttu on võimalus Ameerika mõningase juhtimise korral teha ära kaks asja, mis on ISIS-e hävitamine enne, kui meid rünnatakse kodus, ning samuti al-Assadi väljasurumine: Sealjuures ei saa ülehinnata Iraani mõju. Me oleme siin juba poolteist päeva. Iraanlased on Iraagi täitnud. Nad on täitnud vaakuumi, mis moodustus, kui me lahkusime, ja kogu regioon on mures Iraani domineerimise pärast, samuti nagu ISIS-e pärast," rääkis Graham.

McCain ja Graham arvavad, et multinatsionaalsete jõudude koosseisus võib olla 100 000 inimest, kuid Graham ütles, et need võiksid koosneda peamiselt regionaalsetest vägedest.

"Mina ja John räägime jõududest, mis võivad umbes !0 protsendi ulatuses koosneda lääneriikide jõududest. Me räägime jõududest, mille allikaiks on piirkondlikud armeed. Seal on suured piirkondlikud armeed. Saudi Araabial, Egiptusel ja Türgil on piirkondlikud armeed. Nad hakkavavafd võitlema, kui al-Assadi saatus on päevakorda võetud. Seetõttu võib suurema osa võitlusest korraldada regiooni jõududega," ütles Graham.

Tema arvates ei piisa lähitulevikus Iraagis 3500-st Ameerika sõdurist ISis-e võitmiseks.

McCain eeldab, et Iraagi provintsipealinn Ramadi, mis praegu on ISIS-e käes, võetakse varsti tagasi.

"Aga see on alles algus. On veel Fallujah, Mosul ja teised. Meil on vaja tugevamat kohalolekut ja Bashar al-Assad on suur põhjus sellele, et põgenikud ujutavad praegu üle Euroopat ja põhjustavad nördimust Ühendriikides. Lennukeelutsoon pakub pelgupaika vähemalt osale neist põgenikest," ütles McCain.

Washingtonis tegutseva Lähis-Ida instituudi teadur Zubair Iqbal näeb takistusi selliste rahvusvaheliste jõudude loomisele.

"Kuidas mobiliseerida nii suurt jõudu piirkonnas, millel praktiliselt ei ole ühtset poliitikat? Seda esiteks. Teiseks on nendel riikidel oma väga kitsad huvid ja nad ei saa koos töötada. Alati on õhus küsimus, kes juhib neid jõude. Teine probleem, mis on tõeliselt tähtis, on see, mida teha pärast seda, kui Islamiriik on võidetud? Kas teil on olemas strateegia, programm, rahu taastamiseks ja nende jõudude kõrvaldamiseks - ühel või teisel viisil -, mis viisid Islamiriigi tõusule. Kõik need on tähtsad küsimused."

Iqbal arvab, et kui ei mõisteta põhjusi, mis tõid kaasa Islamiriigi tõusu, võib selliste multinatsionaalsete jõudude loomine olukorra üksnes keerulisemaks muuta, kui see toetab Islamiriigi propagandat, et lääs ründab moslemeid.

Toimetaja: Heikki AasaruHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: