Karilaid: Keskerakond on nagu koolikiusamise ohver

Foto: ERR

Vastne Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ütles, et Keskerakonnaga on käitutud ebaõiglaselt ja võrdles parteid koolikiusamise ohvriga.

Jaanus Karilaid rääkis ETV saates "Ringvaade", et erakond on muutusteks valmis ja järgneva paari kuu jooksul vaadatakse üle ka koostööprotokoll Ühtse Venemaaga.

"Konkurentidel on kogu aeg hambus meie koostööprotokoll Ühtse Venemaaga. See on 11 aastat olnud sahtlis. Erakonna juhtkonnaga on saavutatud kokkulepe, et me võtame selle sahtlist välja, viime erakonna volikogu ette, arutame läbi. On kaks varianti - kui see tundub, et see on jõuetu ja surnud leping, siis tühistame selle, aga kui näeme, et suudaksime selle koostööprotokolli panna teenima Eesti riigi ja rahvuse huve, siis jätkame sellega. Aga me teeme selle arutelu ära juba lähima kahe-kolme kuu jooksul. See on tohutu võit juba," rääkis ta.

Tema ise on seda meelt, et koostöölepingust on olnud rohkem kahju kui kasu ja toetab selle tühistamist.

Keskerakonna uued aseesimehed on kõik Edgar Savisaare pooldajad. Karilaid selgitas, et Savisaar on alati pannud enda ümber meeskonna, kellega saab koostööd teha.

"Kui Kadri Simson ja Enn Eesmaa olid tema aseesimehed, siis keegi ei öelnud, et nad töötavad tema vastu. Oluline on täna meeskonnatunnetus, et Keskerakond muutuks ja viiks ellu reformid, millest on räägitud," sõnas ta.

Karilaiu hinnangul ei ole Keskerakonnaga käitutud õiglaselt. "Keskerakond on olnud nagu koolikiusamise ohver, kus viie-kuuekesi ollakse ühe kallal. Ma arvan, et Keskerakonnaga pole käitutud õiglaselt," rääkis ta ja tõi näiteks selle, kuidas 2003. aastal takistati erakonnal valitsuskoalitsiooni minna.

Tema sõnul on Keskerakonnal kaks võimalust võimule pääseda.

"Suvel olid Keskerakonnal koalitsiooniläbirääkimised - Vabaerakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Edgar Savisaar olid ümber laua, valmis oli ka koalitsioonilepingu mustand. Kõik oli reaalne. See on näide, et on võimalik teha uut koalitsiooni," selgitas ta.

Teine variant on erakorralised valimised. "Kui on näha, et matemaatika ei õnnestu ja ei saa teha toimivat koalitsiooni, kus Keskerakond saaks oma tahet ellu viia, siis Keskerakond peab hakkama võitlema erakorraliste valimiste eest. Sotsioloogide uurimistulemused näitavad, et EKRE, Vabaerakond ja Keskerakond on tublisti oma positsiooni kasvatanud ja kui oleks erakorralised valimised, siis parlamendi koosseis oleks palju inimsõbralikum," rääkis ta.

Kui eilse seisuga oli Keskerakonna riigikogu fraktsioonis Savisaare toetajaid 14 ja Kadri Simsoni toetajaid 13, siis täna juba Simsonil 15 ja Savisaarel 12. Seda, et fraktsiooni liikmed oleksid omavahel tülli läinud, Karilaid ei kinnitanud.

"See on Simsoni isiku täielik ületähtsustamine. Ma arvan, et täna need, kes on parlamendis, mõtlevad Keskerakonna tulevikule. Me peame vaatama, kes suudab Keskerakonna juhatuse ja juhtkonnaga teha head koostööd," selgitas Karilaid.

Ta ütles, et tänase seisuga tema fraktsiooni esimehe kohta ei soovi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: