Savisaare linnapea ametist kõrvaldamine jõustus ({{commentsTotal}})

{{1448971799000 | amCalendar}}

Kriminaaluurimise all oleva Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare kõrvaldamine Tallinna linnapea ametist jõustus, sest riigikohus ei võtnud täna tema kaitsja kaebust arutusele.

Kuna riigikohus vandeadvokaat Oliver Nääsi kaebust ei aruta, siis jõustus Savisaare ametist kõrvaldamine lõplikult.

"Meil on kahju, et see otsus niipidi langetati. Olime seisukohal, et ametist kõrvaldamise meetme kasutamine polnud vältimatult vajalik. Palume kindlasti jaanuari lõpus kohtul uuesti hinnata, kas ametist kõrvaldamise alused jätkuvalt esinevad," teatas Savisaare kaitsja Oliver Nääs.

"Selleks ajaks on prokuratuuril olnud võimalik läbi viia kõik toimingud ka tunnistajatega ning loodetavasti ei nähta Edgar Savisaare linnapea kohuste täitmisel enam ohtu kriminaalmenetlusele. Samas võib prokuratuur ka igal ajal varem selle meetme tühistada kui olukorda selliseks hindab," loodab advokaat.

Kriminaalasjas esitatud kahtlustused

Savisaart kahtlustatakse korduvas altkäemaksu võtmises ning talle altkäemaksu andmises kahtlustatakse ärimees Alexander Kofkinit, Porto Franco OÜ suuromanikku Hillar Tederit, ehituskontserni Rand & Tuulberg suuromanikku Aivar Tuulbergi ja Silikaat Grupi omanikku Vello Kunmani.

Endine tipp-poliitik ja praegune Silikaat Grupi nõunik Villu Reiljan on kahtlustatav Savisaarele altkäemaksu andmise vahendamises ja Tallinna linnavolikogu esimeest Kalev Kallot kahtlustatakse kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele.

Riigiprokuratuur on teatanud, et kahtlusaluste vahistamise taotlemist ei peeta praeguses staadiumis vajalikuks.

Vaidlus maa- ja ringkonnakohtus

Nääs vaidlustas riigikohtus Tallinna ringkonnakohtu 23. oktoobri määruse, millega jäeti muutmata varasem Harju maakohtu määrus Savisaare ametist kõrvaldamise kohta.

Ringkonnakohus pidas korduvas altkäemaksu võtmises kahtlustatava Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare kõrvaldamist Tallinna linnapea ametist põhjendatuks ning jättis selle kohta tehtud kohtumääruse muutmata.

Ringkonnakohus nõustus riigiprokurör Laura Vaigu seisukohaga, et Savisaare ametist kõrvaldamine tuleb jätta muutmata.

Ringkonnakohus leidis, et tunnistajate ütluste objektiivsuse tagamiseks on ametist kõrvaldamine sobiv meede.

Kohus märkis, et taotletav eesmärk – kahtlustatavale ametialaselt allunud tunnistajate ütluste objektiivsuse tagamine – ei ole vaadeldaval juhul saavutatav muu, vähem koormava abinõuga.

Ringkonnakohus märkis, et on samuti tutvunud riigiprokuröri poolt esitatud kriminaalasja materjalidega, millest nähtuv kinnitab maakohtu hinnanguid põhjendatud kuriteokahtlusele.

„Oleme jätkuvalt seisukohal, et Edgar Savisaare ametist kõrvaldamine on põhjendatud ja vajalik. Kuna kriminaalasjas on tunnistajateks Tallinna linnavalitsuse ametnikud, kes saavad otse või vahendatuna linnapealt korraldusi, on meie ülesanne õiguskaitseasutusena tagada tunnistajatele võimalus mõjutusteta ütluste andmiseks,“ ütles Vaik.

"Kaitsjatele ei ole senini selgitatud, millistele asjaoludele tugineb hinnang, et Edgar Savisaar võib mõjutada tunnistajaid. Samuti ei ole esitatud kaitsjatele tõendeid, mis seda väidetavat ohtu kinnitaksid. Selline inkvisitsiooniline menetlus ei võimalda Edgar Savisaarel ega tema kaitsjatel riigiprokuratuuri väidetele vastu vaielda. Oleme jätkuvalt ka seisukohal, et Edgar Savisaare ametist kõrvaldamine oli alusetu ja ebaproportsionaalne," märkis Nääs.

Advokaadi kinnitusel ei anna ametist kõrvaldamine kõnealusel juhul märkimisväärseid tagatisi kriminaalmenetlusele, kuid piirab intensiivselt Edgar Savisaare õigusi, s.h õigust vabalt valida tegevusala ja omandiõigust.

"Lisaks tuleb arvestada, et kõnealusel juhul kõrvaldati Edgar Savisaar ametikohalt, millisele ta oli saanud demokraatlike protsesside tulemusel ehk siis tegemist ei ole lihtsalt kahe eraisiku vahelise lepingulise suhte peatamisega, vaid ka valijate antud häälte tähenduse muutmisega. On ka tähelepanuväärne, et kuigi Edgar Savisaar on olnud teadlik talle esitatud kahtlustusest juba kuu aega, puuduvad riigiprokuratuuril ja kaitsepolitseiametil konkreetsed etteheited tunnistajate mõjutamise osas. See on aga nii põhjusel, et Edgar Savisaar ei ole mõjutanud ega mõjuta ka tulevikus tunnistajaid ning seda hoolimata sellest, kas ta on Tallinna linnapea või mitte,” ütles Nääs.

Advokaadi kinnitusel on Savisaare ametist kõrvaldamine ka ebaproportsionaalselt intensiivne meede, arvestades sisuliselt olematut efekti, mida see kriminaalmenetluse seisukohalt annab ning see riivab ka Savisaare põhiõigusi.

Vaigu sõnul on aga kuriteoepisoodides, milles Edgar Savisaart kahtlustatakse, tunnistajateks Tallinna linnavalitsuse ametnikud, kes saavad otse või vahendatuna linnapealt korraldusi.

"Leiame, et tunnistajate mõjutamise vältimiseks on linnapea ametikohalt kõrvaldamine vajalik ja põhjendatud. Õiguskaitseasutusena on meie ülesanne tagada tunnistajatele võimalus mõjutusteta ütluste andmiseks," märkis Vaik.

30. septembril rahuldas Harju maakohus riigiprokuratuuri taotluse ja kõrvaldas Savisaare linnapea ametist.

Seaduse järgi kõrvaldatakse kahtlustatav ametist prokuratuuri taotlusel ja eeluurimiskohtuniku määruse või kohtumääruse alusel, kui ta võib ametis olles jätkuvalt toime panna kuritegusid või tema edasitöötamine võib kahjustada kriminaalmenetlust.

Seadus lubab nelja kuu möödumisel kahtlustataval, süüdistataval või tema kaitsjal esitada kohtule taotluse ametist kõrvaldamise põhjendatuse kontrollimiseks.

Kui ametist kõrvaldamise alused ära langevad, on prokuratuuril või eeluurimiskohtunikul võimalik määrus tühistada.

Riigiprokurör Laura Vaik taotles samuti kriminaaluurimise all oleva Tallinna volikogu esimehe Kalev Kallo ametist kõrvaldamist, kuid selle taotluse jättis kohus rahuldamata ning riigiprokuratuur seda ei vaidlustanud.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: