Vare: Venemaa õhurünnakud Süürias on osaliselt mõeldud kattevarjuks Ida-Ukraina konfliktile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Raivo Vare.
Raivo Vare. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Poliitika- ja majanduseksperdi Raivo Vare hinnangul alustas Venemaa õhurünnakuid Süürias osaliselt kattevarjuks Ida-Ukraina sündmustele.

Vikerraadio saates "Reporteritund" arutleti selle üle, kas Ukraina on vajunud muude sündmuste valguses unustusse. Eesti suursaadik Ukrainas Sulev Kannike tõdes, et rahvusvahelises meedias tulevad küll muud teemad peale, kuid Ukraina ja selle kodanike ning naaberriikide jaoks on Ukraina probleemid jätkuvalt aktuaalsed.

Raivo Vare märkis aga, et Venemaa rünnakud islamiterroristide vastu on osaliselt Ukraina katteks mõeldud ja see on mingil määral ka õnnestunud.

"Vandenõuteooriad räägivad, et põgenikekriisi teema on kuidagi ka meie idanaabri poolt intsieeritud. Mina olen selles suhtes natuke skeptiline. Seoseid võib alati igasuguseid leida, aga see on teema, mis on akumuleerunud pikemat aega ja selles osas ei saa väita, et see on üleöö tekkinud. Aga Süüria gambiit on nüüd küll konkreetne poliitiline, sõjalis-tehniline ja sealhulgas ka geopoliitiline käik, mis toimus väliselt üleöö. Kuid arvestagem sellega, et suures Lähis-Idas on traditsiooniliselt juba nõukogude aegadest olnud väga suure mõjuga Venemaa välispoliitika ja eriti eriteenistuste osakaal, nii eelkõige paramilitaarse eliidi ettevalmistamisel kui ka poliitiliste sidemete korraldamisel," selgitas Vare.

Sellest, et Süüria õhurünnakud ei ole juhuslikku laadi, annab Vare sõnul aimu ka see, et 90 protsenti Süüria sõjaväest ja julgeolekust on õppinud Nõukogude Liidus või selle lähiriikides ja 10 protsenti Prantsusmaal.

Saatejuht Peeter Kaldre lisas, et fakt on ka see, et nii kui Venemaa Süürias õhurünnakuid alustas, intensiivistusid ka separatistide rünnakud Ida-Ukrainas, kuigi relvarahu oli kehtinud juba mitu kuud ja arvati, et see võib jääda isegi püsima.

Kannikese sõnul tekitab see muret kohalikule Ukraina rahvale, kes on sõjast väsinud ja lootis, et lõpuks saabub rahu.

Suursaadik märkis, et ootused Ida-Ukraina tuleviku suhtes on tavaliste ukrainlaste ja Kiievi poliitilise eliidi puhul erinevad.

"Tavaline Ukraina perekond tahab ikkagi rahu - toimus 5-6 mobilisatsioni, praktiliselt igast perest, suguvõsast oli keegi rindel, sõdis, olid kaotused, invaliidid tulid tagasi. See, kuidas seal rahu täpselt on ja kas seal stepis piirjoon jookseb 100 või 50 kilomeetrit sinna-tänna, Kesk- ja Lääne-Ukrainas tavalise ukrainlase jaoks pole niivõrd küsimus," rääkis ta.

"Kiievi eliidi osas on praktiliselt ikkagi aasta ja rohkem olnud täiesti tugev koolkond, kelle tegelik seisukoht on see, et Krimm läks, Donbassi mehed ei taha meiega elada ja tõstsid ise relva, seega tõmbame piiri, kraavi vahele, las elavad ja meie läheme Ukrainaga edasi ja kui võimalik, läheme Läände," lisas Kannike.

Kui saatejuht arvas, et seda ei saa aga ükski president ja valitsus tolereerida, ütles Vare, et mudelid on samast piirkonnast juba eelmistest kordadest eeskujuks olemas.

"Mida see Abhaasia alates 1993. aastast või Põhja-Osseetia täna endast kujutab? See on külmutatud konflikti variant. Jätame praegu n-ö ühinemislepingud ja muud asjad kõrvale, aga kuni 2008. aastani ju tegelikult selline külmutatud variant kolmes kohas eksisteeris ja väga eduliselt," ütles Vare.

"Vormiliselt on tegu ikkagi riikluse tunnusega kogu territooriumi ulatuses, aga de facto eksisteerib kaks konstruktsiooni: üks päris riik ja teine kvaasiriik nagu Dnestri-äärne või siis Põhja-Osseetia või näiteks Abhaasia, mille suhted päris riigiga on niivõrd-kuivõrd. Majanduslikud suhted võivad vägagi olla, aga de facto poliitline olukord on teistsugune ja administreerimine käib raudselt täiesti eraldi. Nii et see võib täiesti võimalik teema olla," rääkis ta.

Vare lisas Kannikesele, et Ukrainas üha tugevneb arusaam, et kui separatistid ei taha Ukraina osa olla, siis pole vaja. "See on nii inimestel tänavalt kui poliitilise eliidi hulgas üha tugevnev teema, sest nähakse, et muidu pole lahendust," märkis ekspert.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: