Helsingi politsei: avalikus ruumis toimunud vägistamiste arv on selgelt tõusnud, kahtlustatavad on kõik välismaalased ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Helsingi politsei korraldas täna pressikonverentsi, kus anti ülevaade viimase aja kuritegudest. Pikalt räägiti muuhulgas ka Soome avalikkuses palju vastukaja saanud väidetavatest seostest rändekriisi ja kuritegevuse vahel.

Näiteks tunnistasid võimuesindajad, et ohvri jaoks tundmatu isiku sooritatud vägistamiste arv on tõusnud (eelmisel aastal 9, nüüd 14) ning et hetkel uuritakse Helsingis kolme vägistamisjuhtumit, kus kahtlustatavaks on varjupaigataotleja, vahendas Yle.

Helsingis toimub aastas kokku umbes 300 erinevat seksuaalkuritegu (millest eelmainitud avalikus ruumis tundmatu poolt sooritatud vägistamised moodustavad vaid väikese osa). Eraldi on arvestatud kõiki juhtumeid ehk ühe kurjategija erinevad kuriteod võetakse arvesse eraldi. Politsei kinnitusel sooritavad 20-30% kõigist seksuaalkuritegudest välismaalased.

Kõik tundmatu poolt sooritatud vägistamised, mida praegu uuritakse, on sooritatud välismaalaste poolt. Viimaste hulgas on ka välismaalasi, kes on tulnud mujalt Euroopast.

"Lühikese aja jooksul on avalikus ruumis toimunud vägistamiste arv selgelt tõusnud," nentis Helsingi politsei asejuht Ilkka Koskimäki pressikonverentsil.

Politseinike kinnitusel on selliste juhtumite puhul tavaline, et kurjategija valib oma ohvri välja näiteks ühistranspordis ja hakkab teda tülitama või jälitama.

Samuti on ka tõenäoline, et osa inimesi ei võta pärast rünnaku või ahistamise ohvriks sattumist politseiga ühendust ja seega on tõenäoline, et tegelik juhtumite arv on suurem. Politseinike sõnul tuleb igasugusesse seksuaalsesse ahistamisse - näiteks verbaalsetesse rünnakutesse ja käperdamisse - tõsiselt suhtuda, sest selliste tegude sooritajad võivad hiljem ka vägistajateks osutuda.

Pressikonverentsil puudutati ka muid teemasid, näiteks toodi välja, et nn rassistliku motiiviga kuritegude arv on Helsingis eelmise aastaga võrreldes kahekordistunud. Näiteks on menetlusse võetud 70 juhtumit, kus ühiseks nimetajaks on vaenuõhutamine mõne etnilise vähemuse vastu.

Käesoleval aastal on Helsingis registreeritud 6000 varjupaigataotlejat, mis on 20% Soomes taotluse esitanud isikutest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: