Haigusliidud ravikanepist: haiguste ravi peab olema teaduspõhine ja efektiivne ({{commentsTotal}})

Kanep on üks vanimaid ravimtaimi
Kanep on üks vanimaid ravimtaimi Autor/allikas: AFP/Scanpix

„Pealtnägija” küsis ravikanepi teemal kommentaari ka teistelt meditsiiniühingutelt, kuidas nemad suhtuvad kannabinoid ravisse. Enamus liitudest vastast, et kanepi kasutamine ravimina pole otstarbekas, kuna tänasel päeval nende hinnangul efektiivsemaid meetodeid.

Eesti Epilepsialiit: hookus-pookused peaksid jääma tervetele

Epilepsialiidu tegevjuhi Kartin Maiste arvab, et haigusi ravitakse ravimitega. Tema arvates peaksid hookus-pookused jääma sellesse aega, kui inimene on veel terve.

Maisteni ei ole jõudnud infot, et epilepsiat ravitakse kanepiga. Pigem on uuritud tema käest igasuguste imepäraste dieetide kohta, kuid tema käest pole küsitud, kas kanep aitaks epilepsia vastu.

Eesti Sclerosis Multiplexi Ühingute Liit: ravikanepit peab käsitlema võrdselt teistega

Vastab liidu juhatuse liige Arko Olesk:

Mõnede kanepis leiduvate ühendite puhul on tegu SMi puhul tõestatud toimeainega (ühe kindla sümptomi, lihaskrampide leevendamiseks) ja meie hinnangul tulek selliseid ravimeid käsitleda sarnaselt teistele ravimitele.

Aga me räägime siinkohal preparaadi kujul ehk sprei, kreemi või tableti kasutamisest, kuid kindlasti mitte suitsetamisest.

Sarnaste ravimite meie diagnoosile lubamise puhul (ainult arsti väljakirjutatava preparaadi vormis) ei tohiks ühiskondlikke riske tekkida.Samas on ilmselt meie seas potentsiaalsete vajajate hulk üsna väike, arutelu liikmete seal selle teema üle pole täheldanud.

Kuna tegu siiski vaid sümptomeid leevendava toimeainega, siis meie jaoks on olulisem teha kättesaadavaks haiguse endaga tegelevad ravimid.

Ehk paljudest teistest asjadest on SMi korral palju rohkem kasu, alates paremast rehabilitatsioonisüsteemist ja töövõimereformist kuni uute teise valiku ravimiteni.

Nagu öeldud, pole meil infot selle kohta, et keegi meie liikmetest kasutaks või sooviks väga kasutada kanepit vaevuste leevendamiseks. Välja arvatud üksisik, kes on juba ka ajakirjanduses esinenud, kuid tema esindab äärmuslikku seisukohta (nt on loobunud muust ravist), mida me ühinguna ei jaga.

Eesti Autismiühing: kanepiõli kasutamine pole teaduspõhine

Autismiühingu juhatuse esimees Marianne Kuzemtšenko ütles, et nad ei ole juhatuses seda teemat arutanud ja ühist seisukohta võtnud.

“Aga juhatuse ühine seisukoht on see, et autismiravi peab olema teaduspõhine ja teadaolevalt kanepiõli kasutamine ei ole teaduspõhine ravi autismile,” Kindlasti nad ei soovita vanematel seda kasutada.

Kuzemtšenko isiklik arvamus on, et autism ei ole ravitav õlide, kreemide ja kõige sellega, sest autism põhjused on mujal.

Eesti Neeruhaigete Liit: me pole ravikanepi kasutamist arutanud

Neeruhaigete Liidu juhatuse esimees Airi Gailit sõnul ei ole nemad kanepimõju neeruhaigetele üldse arutanud.

Gailitil puudub info nende neeruhaigete kohta, kes kanepit tarbiks.

“Enamus neeruhaigeid on tabletiravimite peal ja tema ei oska seda teemat isegi kommenteerida,” tõdes Gailit.

Eesti Vähiliit: ravikanepit on üksikjuhtudel kasutatud

Vastab dr. Vahur Valvere vähiliidu nõukogu esimees ja PERH-I Onkoloogia- ja hematoloogia kliiniku juhataja:

Ravikanepit kui kanepi eriliiki ei eksisteeri, küll aga same rääkida kanepitaimest isoleeritud aktiivsetest ainete ehk kannabinoidide meditsiinilisest kasutamisest. Nende baasil on väljatöötatud ja ametlikult registreeritud ka mitmed ravimpreparaadid. Nende ravimite Eestis kasutamiseks on aga vajalik eriluba.

Onkoloogias on kannabinoide võimalik kasutada lisaravimina kroonilise valu(eelkõige neuropaatilisevalu) leevendamiseks ning keemiaravist tingitud iivelduse ja oksendamise leevendamiseks, kui teised antiemeetikumid (iivelduse vastased ravimid) on olnud ebaefektiivsed.

Praktiseerivate onkoloogidega ja valuarstidega suheldes on aga jäänud mulje, et vähipatsientide puhul on tegelik vajadus kannabinoidide meditsiinilise kasutamise järele väga väike.

Põhjus on siin selles, et nii valuraviks kui ka iivelduse jaoks endamise leevendamiseks on palju teisi sama raviefektiga või isegi efektiivsemaid ravimeid.

Kui siiski peaks tekkima vajadus konkreetsele patsiendile konkreetset ravimit individuaalselt määrata, siis seda on ravimiametilt loa saamisejärgselt ka võimalik teha. Vähiliidu andmetel on seda võimalust ka üksikjuhtudel kasutatud.

Samas ei näe Eesti Vähiliit hetkel meditsiinilist vajadust kannabinoidide kättesaadavuse parandamiseks nende väljakirjutamise korda muuta.Ka Vähiliidu alla koondunud vähipatsientide organisatsioonid, kellega me aktiivselt suhtleme, ei ole meile sellist ettepanekut teinud.

Toimetaja: Allan RajaveeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: