Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Erakoolid andsid riigikogule üle ligi 10 000 toetusallkirja

{{1449472756000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Eesti eraüldhariduskoolide pidajaid ja lapsevanemaid koondav liikumine "Avalikult haridusest" andis riigikogu esimehele Eiki Nestorile üle petitsiooni, mille eesmärk on peatada erakooliseaduse muutmise eelnõu. Ligi 10 000 allakirjutanut soovivad, et omavalitsustelt ei võetaks järsku, ilma sisulisi mõjuanalüüse tegemata, ära kohustust maksta erakoolidele tegevuskulude toetust.

Täna üle antud petitsioon kogus 9764 allkirja, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Probleem ongi olnud selles, et ministeeriumil on olnud tahtmatus selle seaduseelnõu menetlemise ajal meie seisukohti kuulda ja nüüd me siis küsime riigikogult läbi petitsiooni, et riigikogu vaataks sellele petitsioonile peale, vaataks meie seisukohtadele peale ja petitsioonile allakirjutanud on lootnud, et ikkagi võetaks aeg maha ja kuulatakse ära ka meie seisukohad," selgitas "Avalikult Haridusest" eestvedaja Kalev Roosiväli.

Edasi menetletakse petitsiooni vastavalt eelmisel aastal vastu võetud nn petitsiooniseadusele. Riigikogu juhatus määrab juhtkomisjoni, kes peab seejärel poole aasta jooksul jõudma otsusele, kuidas edasi minna. Paralleelselt läbib vaidlusi tekitav seaduseelnõu riigikogu täiskogus kolm lugemist.

"Petitsiooni võimalus loodigi just taoliste juhtude jaoks. Kodanikel on midagi südamel menetluses oleva eelnõu kohta ja sellisel moel on ta väga omal kohal ja edasi - mis eelnõust saab - sõltub kõik komisjonist," rääkis riigikogu esimees.

"Võib, aga see sõltub nüüd sellest, mis otsuseid langetab komisjon ja riigikogu täiskogu," vastas Nestor küsimusele, kas see petitsioon võib ka selle eelnõu peatada.

Liikumine "Avalikult haridusest" on lahendusena pakkunud näiteks varianti, et vaatamata sellele, mis tüüpi koolis laps õpib, käib temaga kaasas kompleksne rahastus, mis sisaldab endas ka vaidlusalust tegevuskulude toetust.

Põhimõtteliselt sama lahenduse on välja pakkunud ka Isamaa ja Res Publica Liit, kes kavatseb eelnõu teiseks lugemiseks teha ka vastavad muudatusettepanekud. Nende idee seisneb selles, et omavalitsused oleksid ikkagi kohustatud maksma kinni erakoolde tegevuskulud, kuid seda ühel tingimusel.

"Tingimusel, et uued koolid, mis asutatakse, et nende asutamiseks küsitakse kohaliku omavalitsuse arvamust. Haridusministeerium koolitusloa andmisel küsib selle arvamuse ja kui omavalitsus annab jaatava vastuse, siis antakse kooli asutamiseks luba ja nüüd, kui kool on juba asutatud ja kohalik omavalitsus on sellega nõus olnud, siis ta on kohustatud ka selle tegevuskulu siiski hüvitama," märkis IRL-i fraktsiooni liige Kalle Muuli.

Erakooliseaduse muutmise eelnõu esimene lugemine toimub riigikogus homme.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: