Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tervishoiutöötajate kutseliit: valitsuse koondamisplaan on äärmiselt lühinägelik

{{1449579936000 | amCalendar}}
Arsti kabinet.
Arsti kabinet. Autor/allikas: Tairo Lutter/Postimees/Scanpix

Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit (ETK) on mures valitsuse plaanitavate koondamiste pärast, mis näeb ette regionaalhaiglate tugipersonali vähendamise umbes 10 protsendi võrra.

Tervishoiutöötajate kutseliidu presidendi Iivi Luige sõnul ei toimu haiglates personaliressursi raiskamist juba ammu ning kõik haiglates töötavad inimesed onväga vajalikud.

„Tugipersonal on ainus võimalus väheselgi määral leevendada tänast tervishoiutöötajate põuda. "Lisaks peame arvestama asjaoluga, et meie elanikkond vananeb ja nõudlus tervishoiuteenuste järele aina kasvab,"“ nentis ETK president Iivi Luik.

Meie riigi välispoliitilised otsused toovad peagi Eestisse inimesi ka mujalt riikidest, kes samuti vajavad tervishoiusektori pakutavaid teenuseid. Seetõttu on Luige hinnangul aärmiselt lühinägelik on koondada töötajaid kui antud valdkonna teenustejärele nõudlus hoopis kasvab.

Valitsuse kavandatud riigireformi käigus on ettenähtud koondada ligi 750 avaliku teenistuse töötajat. Kõige suurema kärpe peab läbi viima sotsiaalministeerium, kes koondab enda haldusalast 235 inimest.

Sotsiaal- ja tervishoiuteenuseid pakkuvate inimeste arv tervise- ja tööministri sõnul ei vähene, küll aga tuleb regionaalhaiglates üle vaadata tugipersonali hulk ja koondada üle 160 töötaja, mis on rohkem kui 10 protsenti.

Riigihalduse minister Arto Aas vastas Tartu Ülikooli Kliinikumi vastuseisule koondamiste osas, et haiglajuhid võiksid otsida vabanduste asemel lahendusi.

"See suhtumine peab olema ikkagi selline, et otsitakse lahendusi, mitte ei otsita vabandusi," ütles Aas Vikerraadio saates "Uudis +".

Aasa sõnul võiks näha võimalikke kokkuhoiukohti tugiteenuste pakkujates.

Arstide liit: tugipersonali arvelt valitsemise kulud ei vähene

"Valitsuse ettekirjutus tööealise elanikkonna vähenemise tõttu haiglates töötajaid koondada on loogikavastane, sest rahvastiku vananedes arstiabi vajadus suureneb, mitte ei vähene," teatas arstide liit.

Ka arstide liit nõustub Tartu Ülikooli Kliinikumi nõukogu liikme professor Kiiveti arvamusega, et seda ei ole võimalik teostada ja ilmselt on tegemist eksitusega.

Kindlasti ei vähenda haiglate tugipersonali koondamine riigivalitsemise kulusid, sest haiglad ei ole riigieelarvelised asutused, vaid haigekassa maksab neile patsientidele osutatud arstiabi eest.

"Haigekassa vähendab oluliselt eriarstiabi mahtu, kuid suurhaiglate lepinguid kärped tõenäoliselt ei puuduta, nii et need on töötajate koondamiseks kõige ebaloogilisem valik," ütles arstide liidu ekspresident Andres Kork.

Meie tervishoiu üks suuremaid probleeme on arstide ja õdede ülemäärane töökoormus, mis tugipersonali koondamisel võib veelgi kasvada.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: