Ragnar Kond: Lätis on praegu küsimus selles, kas uus peaminister tuleb Ühtsuse parteist või mitte ({{commentsTotal}})

Laimdota Straujuma.
Laimdota Straujuma. Autor/allikas: Ints Kalnins/Reuters/Scanpix

ERR-i ajakirjaniku Ragnar Kondi sõnul ei ole Lätis praegu küsimus selles, kas uueks peaministriks saab Ühtsuse juht Solvita Āboltiņa või siseminister Rihards Kozlovskis nagu on pakkunud ametist lahkunud Laimdota Straujuma, vaid selles, kas uus peaminister tuleb üldse Ühtsuse parteist.

Ragnar Kond rääkis Vikerraadio saates "Uudis+", et oli juba tükk aega teada, et Läti valitsuses on probleeme, sest koalitsiooni osapoolte vahel olid kogu aeg pinged. Samas, nüüd kui Straujuma tagasiastumisest teatas, ei olnud Kondi sõnul parteide vahelised suhted päevakorras.

"See võib-olla polnudki hetkel tagasiastumise põhjus. Pigem on ilmselt tagamaad tõepoolest juhtiva partei Ühtsus sees. Tõenäoliselt ootas Straujuma ära laupäeval toimunud Ühtsuse kongressi. Ta ütles ka seal oma kõnes, et eriti on valitsusel vaja praegu Ühtsuse enda - nii kogu partei kui ka seimi fraktsiooni - tuge. See, et Ühtsuses on suured probleemid, tuli tegelikult kongressil veel tõsisemalt ilmsiks," rääkis Kond.

Ühtsuses võis Kondi hinnangul tekitada probleeme see, et peaminister pole erakonna juht.

"Ilmselt sepitseb intriige ka erakonna juht Solvita Āboltiņa ise. /.../ Āboltiņa on rääkinud mingil hetkel, et ta justkui võiks peaministriameti üle võtta. Laupäevase kongressi kõnes oli ta eriti kaval, öeldes, et tal pole väga palju ambitsioone ja loetles, milliseks ministriks ta saada ei taha, aga ta ei nimetanud peaministri kohta. Nii et praegu on arusaamatu, mis Āboltiņa enda ambitsioon on," selgitas Kond.

"Aga küsimus pole praegu selles, kas peaministriks saab Āboltiņa või siseminister Rihards Kozlovskis nagu on pakkunud Straujuma, vaid küsimus on selles, kas peaminister üldse tuleb Ühtsuse parteist, mille reiting on kukkunud ja milles on palju sisemisi lahkhelisid. Need on ilmselt küsimused, mille sel nädalal presidendiga kohtudes erakonnad välja toovad," rääkis Kond.

Samuti võib tagasiastumise põhjus olla Kondi sõnul selles, et Straujuma teatas, et tema vastu on algatatud kampaania, millest andsid talle teada kaitsepolitsei ja teised õiguskaitseorganid.

Ajakirjanik lisas, et lähenevatel koalitsioonikõnelustel on tähtis, kuidas uus valitsus kokku pannakse, sest Läti parlamendis pole väga palju valikuid. Samas alustatakse nüüd kõnelusi ilmselt neljanda või viienda koalitsiooni osapoolega ehk Regioonide Ühendusega ja parteiga Südamest Lätile.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: