Tänavuse aasta linnu viu vahetab välja rasvatihane

Järjekordne linnuaasta hakkab lõppema ja tänavuse aasta linnu viu vahetab välja rasvatihane. Ornitoloogiaühing tegi viu-aastast kokkuvõtteid ja selgub, et viude tiib käib Eestis täitsa hästi. Veel rõõmustas aasta linnuhuvilisi sellega, et Eestis kohati siin seni nägemata viuliiki ja ühte albiinoeksemplari.

Viuaastal oli võimalik esimest korda looduskalendri kaamera kaudu viupesa jälgida ja üle kogu maailma hoidsid kahel hiiruviupaaril, kelle rahvas ristis Katriniks ja Kaljuks ning Mariks ja Mihkliks, silma peal tuhanded huvilised, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lisaks koguti linnuhuvilistelt andmeid kõigi Eesti röövlindude kohta ja sealt koorus välja ka Eestis esindatud kolme viuliigi käekäik.

Viuaasta eestvedaja Ülo Väli sõnul läheb hiireviudel juba pikemat aega hästi. Herilaseviusid, kelle olukord ei olnud vahepeal hea, on Eestis taas piisavalt palju. "Ja on ka taliviu, kes on ainult talikülalin," lisas Väli.

Viuaasta pakkus linnuhuvilistele tõelist avastamisrõõmu. Üli Väli kohtas üliharuldast hiireviu albiinoeksemplari, millist pole enne nähtud. Samuti kohati suvel stepiviud, kelle Eestile lähimad pesitsuskohad on Ungaris ja Ukrainas.

Viuaastast saab õige pea rasvatihase aasta ja see lind ei vaja tõenäoliselt ühelegi eestlastele tutvustamist. Juba Juhan Liiv kirjutas selle linnu meie luuleklassikasse ja tuhanded lapsed on vaadanud rasvatihast Anu ja Sipsiku silmade läbi.

Tavaliselt valib ornitoloogiaühing aasta linnu tema probleemidele tähelepanu juhtimiseks, aga rasvatihasel ei tohiks erilist muret olla. Juhib ta ju linnuvaatluste edetabeliteski.

"Rasvatihane on selline lind, kellega ei tulegi pähe, et temaga võiks mingit muret olla, aga rasvatihane valiti aasta linnuks seetõttu, et teda tuntakse hästi, teda võib vaadelda igal ajal ja igal pool ja tänu rasvatihasele on meil võimalus tundma õppida ka kõiki teisi tihaseid. Neid on meil Eestis õige mitu liiki ja lisaks rasvatihesele saavad tuttavamaks ka kõik teised talvel söögimaja külastavad linnud," ütles linnuvaatleja Margus Ots.

Kes tahab, võib juba lindude söögimaja valmis panna, peab vaid meeles pidama, et toitmisega alustades tuleb seda teha kindlasti kevadeni välja.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: