Kuriteokahtluse all on 11 tehnoülevaatajat ({{commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo politseinikud on alates oktoobri lõpust kuni eelmise nädalani kinni pidanud nelja tehnoülevaatuspunkti töötajaid, kokku on kahtlustus esitatud 11 tehnoülevaatajale - neljale Pärnus, kahele Tartus, kolmele Tallinnas, kahele Sillamäel.

Riigiprokuratuuri pressiesindaja Ilmar Kahro ütles ERR-i uudisteportaalile, et tehnoülevaatajaid kahtlustatakse altkäemaksu võtmises ja ametialases võltsimises.

"Kahtlustatavatele heidetakse ette positiivse ülevaatusotsuse tegemist sõidukitele, mis ei olnud tegelikult nõutavas tehnilises korras. Kahtlustuse järgi lasti altkäemaksu eest tehnoülevaatuselt läbi peamiselt sõiduautosid, kuid ka näiteks mikrobusse, haagiseid, mikrobusse ja busse. Osa sõidukitest lasti tehnoülevaatuselt läbi ka neid reaalselt nägemata," märkis Kahro.

Lisaks esitatakse kuriteokahtlused võimalikele altkäemaksu vahendajatele ja andjatele, kuid nende hulk selgub kriminaaluurimise käigus.

Korruptsiooni uurimiseks neis neljas tehnoülevaatuspunktis käib neli kriminaalmenetlust ning kuriteoepisoode, mida praegu uuritakse, on ühtekokku ligi 150, mis jäävad tänavusse aastasse.

Eeluurimisel kogutud andmete järgi jäi tehnoülevaatajate poolt võetud altkäemaks ühe sõiduki puhul vahemikku 10-30 eurot.

„Nende tehnoülevaatajate tegevuse süstemaatilisusest annab aimu juba ainuüksi kahtlustustes sisalduv kuriteoepisoodide hulk. Olukorras, kus riik on tehnoülevaatajaid usaldanud liiklusohutust tagama, on tehniliselt korrast ära sõidukite altkäemaksu eest liiklusesse lubamine kuritegelik ja vastutustundetu. Kutsume üles kõiki inimesi, kes ei taha, et sellised seadusrikkumised ohustaksid kõiki liiklejaid ja nende endi pereliikmeid, altkäemaksu andmisest või selle kahtlusest politseile või prokuratuurile teada andma,“ ütles riigiprokurör Steven-Hristo Evestus.

"Tehnoülevaatuspunktides toimunu on selline korruptiivne käitumine, millega kaasneb otsene oht inimeste tervisele. Tehnoülevaatuse tegijad peavad mõistma, et tehniliselt mitte korrasolevaid sõidukeid liiklusesse lubades võivad sellega kaasneda väga rasked tagajärjed ning seda mitte üksnes sõiduki juhile vaid ka teistele liiklejatele. Ei ole keeruline ette kujutada, kuidas mittetoimivate piduritega sõiduk käitub ohuolukorras või mida tähendab õnnetusse sattumine tugevalt läbi roostetanud või ilma turvapatjadeta sõidukiga. Väga väikeste summade eest sõiduki puuduste osas silma kinni pigistamine on äärmiselt kahetsusväärne," ütles keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler.

Ombleri sõnul on oluline et ka ülevaatuspunktide juhid teeksid vajalikud korrektuurid ülevaatuspunktide töös ja tagaksid selle, et nende töötajad käituksid ausalt ning eetiliselt ning saaksid aru nendel lasuvast vastutusest.

"Silmas tuleb pidada sedagi, et karistusõiguslik tagajärg võib saabuda lisaks tehniliselt mittekorras sõidukile ülevaatuse tegijale ka altkäemaksu andnud autoomanikule,“ märkis Ombler.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: