Toidupank loodab riigi toele, et üle kevade vastu pidada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Hanna Samoson/ERR

Igal nädalal üle Eesti tuhandeid puudustkannatavaid peresid abistav organisatsioon Toidupank, suudab praeguse eelarve juures kevadeni vastu pidada. Süsteemset riigipoolset toetust Toidupangale pole, aitavad vaid mõned kohalikud omavalitsused.

Viie aastaga on Toidupank laienenud 15 linna ja igal nädalal väljajagatavad toidukogused on muljetavaldavad. 90% tööst teevad ära vabatahtlikud, aga paraku autod vabatahtlikkuse jõul ei liigu, elekter toidulattu ei tule ja ka üüri ilusate silmade eest ei maksa.

"Arvestades neid toidukoguseid, mida me oleme tänaseks päevaks liigutanud üle Eesti, ütleme kusagil 680 000 kilo oleme me sellel aastal ümber jaganud, ehk siis päästnud kauplustest ja hulgivõrgust ja andnud edasi puudustkannatavatele peredele, siis ütleme seda mõju arvestades, me juba loodaks avaliku sektori, nii riigi kui omavalitsuste veidi suuremale abile," rääkis Toidupanga kommunikatsioonijuht Nele Hendrikson.

Toidupank vajaks stabiilse toetusena 20-25 000 eurot kuus ja kui sellest pool või vähemalt kolmandik tuleks riigilt, siis saaks ülejäänu ehk annetuste toel. Toidupank on saanud viie aasta jooksul erinevate suurte kampaaniatega endale rasva koguda, ent kevadeks on see läbi. Nii et ka riigikogu katuserahana saadavast 5000 eurost pole kauaks abi. Eesti mittetulundusühingute katuseorganisatsioon peab katuseraha riigi tegematajätmiste lappimiseks, mis peaks abivajaja appikarje vaigistama, ent organisatsiooni kui sellist ei aita.

"Toidupanga puhul on ju selgelt näha ka, et kui riik ise pakuks abi nendele, kes vajavad toitu, siis tõenäoliselt ei oleks tal kasutada neid ressursse, mis on Toidupangal tänu vabatahtlikele ja tänu nendele toiduannetustele, mida ta kasutab. Tegelikult, tehes koostööd nii, et teatud osa koostööst rahastab ka riik, riik tegelikult võidab," selgitas Eesti mittetulundusühingute ja sihtasutuste liidu juhataja Maris Jõgeva.

Toidupanga areaal jääb kolme ministeeriumi haldusalasse. Kõik kinnitavad Toidupanga vajalikkust, ent raha eraldamisest jutt pole.

"Ma kahjuks ei ole sellest teemast detailideni teadlik. Sotsiaalministrina ma nii külastasin Toidupanka, kui olen ka ise hoolitsenud selle eest, et Toidupangal oleks piisav rahaeraldis. Ma usun, et seda teemat on võimalik käsitleda nii sotsiaalministeeriumiga, kui vaadata, millised on võimalused näiteks erinevatest riiklikest fondidest," leidis peaminister Taavi Rõivas.

Toidupanga kinnitusel maksavad nad kõikvõimalike maksude, üüri ja lõivudena riigikassase ligi 100 000 eurot aastas. Juba ülehomme algab poodides uus suur toidukogumiskampaania.

 

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: