Tunne Kelam: Partsi küsimusest on tehtud torm veeklaasis ({{commentsTotal}})

Eurosaadik Tunne Kelam (IRL) nimetas olukorda Juhan Partsi esitamisel Euroopa kontrollkoja liikme kandidaadiks tormiks veeklaasis. Tema hinnangul on Parts ettekääne poliitiliste pingete lahendamiseks. Kelami kolleeg Marju Lauristin (SDE) leiab, et kandidaat ei peaks olema poliitik.

Kelam ütles ERR-i uudisteportaalile, et Partsi ministriks oleku ajal tehtud otsuseid ei peaks tema kontrollkotta kandideerimisel arvestama.

"Kui hakata kandidaati hindama selle järgi, mis ta ministrina on teinud, siis moraal oleks see, et ministrina ei tohiks midagi erilist teha, kuna muidu võib see mõjuda tuleviku karjäärile," arvas Kelam.

"Alati keegi pole rahul. Minu meelest on see kunstlik torm veeklaasis. See on valitsuse üksmeele proov ja küsimus pole siin Partsi isikus, küsimus on selles, et Parts on ettekääne teatud pingete lahendamiseks," lisas ta.

Kelam märkis, et tema hinnangul sobib Parts kontrollkoja liikmeks hästi. "Kandidaat on olnud Eestis riigikontrolör. Tal on erakordselt tugev kogemus. Ta on hea administraator ja minu meelest on tal kõik vajalikud võimed," leidis Kelam.

Kelami kolleeg Marju Lauristin on aga sootuks teistsugusel seisukohal. Tema arvab, et Partsi isikuomadused selle ametikohale ei sobi.

"Tegemist on inimesega, kellest ma pidasin väga lugu siis, kui ta tegutses juristina ja oli riigikontrolör, aga kes poliitikas on teinud selliseid majandusotsuseid, mis on toonud meile kõigile üsna suuri probleeme ja kes ei ole näidanud analüüsi võimet, miks need otsused tehti," ütles Lauristin.

"Kui see sama inimene, kes on meie kõikide eelarve raha kasutanud viisil, mille suhtes väga paljud inimesed on õigustatult kriitilised, pannakse kontrollima kogu Euroopa eelarve rahade kasutamist, siis mulle tundub, et ta ei ole selles asjas usaldusväärne," lisas ta.

"Ta on olnud rabe nendes otsustes. Ma ei arva, et ta on teinud neid kuritahtlikult, ta on teinud need parimates kavatsustes, aga ta ei ole läbi näinud nende sisu.

Kontrolli koda eeldab ju inimest, kellel on selge pilk ja kriitiline läbinägemise võime nendes asjades. Minu arvates on ta liiga kirglik, liiga suure poliitilise kirega. Tema isiksuse omadused ei vasta sellele ametikohale," ütles Lauristin veel.

Lauristini sõnul võiks kontrollkoju esindaja liikme kandidaat tulla väljastpoolt poliitilist sfääri.

Reformierakonna saadik Urmas Paet oma seisukohta Partsi osas öelda veel ei soovinud. "Kõigepealt peab Eesti valitsus jõudma otsusele, siis on võimalik edasi vaadata," põhjendas ta.

"Eestis ta näib kole dramaatilisena, aga eks selliseid vaidlusi riikides ikka tuleb ette, sest neid inimesi ja poliitilisi jõude, kes tahaksid oma esindajat saata on ju alati demokraatlikes riikides rohkem, kui üks," sõnas Paet.

Kui vaadata inimeste profiile, kes kontrolli koja liikmed on või kes sinna teoreetiliselt võiks sobida, siis Paeti sõnul on need väga erinevad. "On inimesi, kes on puhtalt majandus ja eelarve eksperdid, on neid, kes on olnud poliitikud. Ühte nimetajat ei ole. Oluline on see, et majandus- ja eelarveasjadest peab tõsine teadmine olema. Ja mitte ainult eelarve loomise, vaid ka selle kontrolli poole pealt," märkis Paet.

Küsimusele, kas Eestis on palju inimesi, kes sellele ametikohale sobida võiks, vastas ta, et neid jagub. "Arvestades ka seda, et meie enda rahanduspilt on Euroopa kontekstis olnud korras. Ja ta on korras olnud seetõttu, et on olnud piisavalt palju inimesi, kes on olnud suutelised seda korras hoidma."

Selles osas jagab Paeti arvamust ka Indrek Tarand, kelle sõnul on kotta sobivaid inimesi nii välis-, majandusministeeriumis kui ka eraettevõtluses.

Tarand pakkus välja, et Eesti esindaja kohale võiks korraldada avatud konkursi, kuhu teiste kõrval saaks kandideerida ka Juhan Parts. "Kui Juhan Parts selle konkursi võidaks, siis ma isegi läheks nende kontrolli komisjoni parlamendiliikmete juurde ja ütleks, et mina tunnen seda meest, ta on tõesti teinud vigu ja kes meist ei eksiks, aga ma arvan, et tal on eeldusi heastada oma süüteod uues ametis. Aga kuni see on selline tagatubade jura, senikaua ma kahjuks täie südamega ei saa seda teha," lausus Tarand.

Tarandi arvates võiks valitsus kontrollkoju liikme küsimust menetleda laiemalt. "Puude taga on mets ka. Terve hulk toredaid inimesi võiks sinna ametisse kandideerida. See ei pea nii olema, et Ossinovskil on töötu Rannar Vassiljev ja Reinsalul ja Tsahknal on tujutsev Juhan Parts, kes ei saanud peaministriks."
Rääkides Partsi tegevusest ministrina, ütles Tarand, et see mõjutab kindlasti ka Partsi Euroopas.

"Kuna konkreetselt siin on Euroopa reeglite vastaselt kasutatud maksumaksja raha ja sellega on saavutatud teatud majanduslikke tulemusi, millega ei sobi väga praalida, siis paratamatult tekib küsimus, kuidas ta suudab hinnata asju."

Eesti eurosaadikud Marju Lauristin, Tunne Kelam, Indrek Tarand ja Urmas Paet andsid eelmisel reedel Tallinnas ajakirjanikele oma aastalõpubriifingu.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: