X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suure väina äärsete kinnistute omanikke teeb murelikuks jätkuv määramatus

Kuigi Saaremaa püsiühenduse rajamine on aastakümneteks edasi lükatud, on mõlemal pool Suurt väina kümneid maaomanikke, kelle kinnistud on trassivalikute tõttu nö igaks juhuks piirangute all ja nad ei saa oma vara vabalt käsutada ja kasutada.

Pea 20 aasta jooksul on tehtud erinevaid püsiühenduse uuringuid enam kui 2 miljoni euro eest ja nende tulemusena on kindlaks määratud kolm trassikoridori mõlemal pool väina. Paraku pole siiski suudetud senini veel kolmest seda üht ja õiget välja valida, mistõttu on trassikoridoride all mõlemal pool Suurt väina piirangute all kinni kümneid ja kümneid kinnistuid. Ainuüksi Muhumaal on neid suurusjärgus 70, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kõige hullem hetkel ongi nii valla kui valla elanike jaoks see määramatus. Pea 10 aastat on need piirangud peal ja inimesed ei saa oma kinnisvara käsutada ja kasutada," selgitas Muhu vallavanem Raido Liitmäe ja lisas, et maamaksu tuleb omanikel kõigest hoolimata maksta.

Aastaid tagasi mandrilt Muhusse kolinud Raul Pregelist võib aru saada, miks ta on püsiühenduse vastane. Nii tema maja kui ka krunt jääb ühe trassivaliku alasse ja mehel on keeruline siin oma ettevõtlust arendada.

"Kindlaid ehitisi ei tohi mingil juhul ehitada ja need, mis ma ehitanud olen, seda ma kuulsin suusõnaliselt, et kui see trass tulebki, siis ma pean need ehitised kõrvaldama. Maja kohta ma küsisin ka, kuidas sellega on. Üks naljamees ütles, et sellest sõidetakse üle, kui vaja on!" rääkis ettevõtja Pregel.

Mõningane leevendus võib tulla siiski järgmisel või ülejärgmisel aastal, kui Saare maakonna üldplaneeringus kitsendatakse kolme trassivaliku ala.

"Kui praegu on 300 meetrit teekoridoriks, siis me oma planeeringus näeme ette 60-80 meetrit, määrame ära maakasutuse tingimused. Ja tulevikus, kui peaks tulema otsus seda püsiühendust rajada, siis saaksime kohe pihta hakata," lausus Saare maavanem Kaido Kaasik.

Kellele kurvastuseks, kellele rõõmuks, aga praegustele andmetele tuginedes ja lähtuvalt ka sellest, et riik on soetamas uusi laevu Väinamerele, siis enne 15 aastat silla või tunneliehituseks koppa maasse või merre eeldatavasti ei lööda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: