Analüütikud: hoolimata kaotusest ohustab Rahvusrinne Sarkozy erakonna positsiooni ({{commentsTotal}})

Marine Le Pen'i toetaja hoidmas plakatit
Marine Le Pen'i toetaja hoidmas plakatit "president Marine" Autor/allikas: Yves Herman/Reuters/Scanpix

Sotsialistide taktikalised manöövrid Prantsusmaa regionaalvalimistel, mille abil õnnestus Francois Hollande'i poolt juhitud võimuerakonnal jätta käremeelne Rahvusrinne kaotaja positsiooni, ei mõjuta analüütikute hinnangul Marine Le Pen'i võimalusi saada 2017. aastal Prantsusmaa presidendiks, sest äärmusesse kalduvat poliitikat järgiv Rahvusrinne kogub parempoolsete valijate seas populaarsust.

Rahvusrindel ei õnnestunud regionaalvalimiste teises voorus oma esimese vooru tugevat tulemust korrata. Peamiseks takistuseks osutus sotsialistide kampaania, kus erakond kutsus oma valijaid üles n-ö strateegiliselt hääletama ja toetama endise riigipea Nicolas Sarkozy juhitud vabariiklaste erakonna kandidaate, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Samuti oli Rahvusrinde kaotuse taga 3,5 miljonit inimest, kes polnud enam aastaid valimas käinud, kuid nüüd käremeelsete võimule saamise hirmus taas valimiskastide juurde ruttasid. Eriti palju tuli "uusi" valijaid välja nendes piirkondades, kus Rahvusrinne kindlat võitu lootis.

Sotsialistid eemaldasid oma kandidaadid kahes suuremas regioonis, kus sotsialistide toetajate hääled läksid vabariiklaste kandidaadile. Seega järgisid vasakpoolsed valijad erakonna üleskutset ja toetasid parem-tsentristlikke vabariiklasid ning jätsid käremeelsed ukse taha.

, Champagne ja Ardenne'ide regioonis keeldusid sotsialistide kandidaadid enda kandidatuuri eemaldamast, kuid seal rakendasid sotsialistide valijad ise "taktikalist" leidlikkust ning andsid oma hääle vabariiklastele.

Osades regioonides aga otsustasid valijad Rahvusrinde vastu hääletada toetades sotsialiste. Nendes piirkondades toetasid sotsialiste näiteks kommunistid ja muud sotsialistidest vasakule jäävad jõud aga ka rohelised.

Prantsusmaa sotsialistist peaminister Manuel Valls ülistas parem-konservatiivide kaotust, kui vabariigi võitu, vendluse ja ühtehoidmise triumfi, mis on riigi ajaloo kõige tumedamatel hetkedel alati võitnud.

Marine Le Pen'i jaoks, kes lootis, et tema võit regionaalvalimistel sillutab talle 2017. aastal toimuvatel valimistel tee Elysee paleesse, oli kaotusvalu varjamine raske. Kuid analüütikutel on Le Pen'ile lohutav sõnum - Rahvusrinde kaotusest hoolimata on erakond ennast tugevalt kehtestanud ning konservatiivide populaarsus kasvab veelgi.

Seejuures nendivad analüütikud, et Rahvusrinne ei ohusta mitte valitsevaid sotsialiste, vaid parem-tsentristlikke vabariiklasi. Üsna tõenäoliselt võib äärmusesse kalduv Rahvusrinne vabariiklased jõu positsioonilt eemale tõrjuda.

Seetõttu ei vähenda erakondade taktikaline manööverdamine kuidagi Le Pen'i võidu võimalusi 2017. aastal toimuvatel presidendivalimistel.

 

Toimetaja: Allan RajaveeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: