Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kuressaares sai valmis väikelaevade mudelkatsetuste bassein

Saaremaal TTÜ Kuressaare kolledži väikelaevaehituse kompetentsikeskuses on valmis ja töökorda saadud uus, kogu Baltikumis ainulaadne väikelaevade mudelkatsetuste bassein.

Koos tehnikaga umbes pool miljonit eurot maksma läinud bassein annab kohalikele laevaehitajatele avaramad võimalused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ideest teostuseni on kulunud 6 aastat ja nüüd on esimesi laevukesi juba basseinis ujutatud ning nagu selgub - päris edukalt.

"Oleme teinud proovikatseid, sest ehituslik osa sai juba augusti lõpus valmis. Oleme saanud kalibreerida ja praegu tulemused on väga head. Andmed on täpsed, andmed on võrreldavad teiste basseinidega väga hästi, sest need mudelid, mis on juba katsetatud, on siin võrdlusandmeteks olnud," selgitas väikelaevaehituse kompetentsikeskuse turundusjuht Jaanis Prii.

Oma tulevaste laevade mudelkatsetusi saavad basseinis teha eeskätt kohalikud laevaehitajad, aga loomulikult teeb väikelaevaehituse kompetentsikeskus turundust ka rahvusvaheliselt.

"Aastas me katsetame 3-4 projekti. Seni me oleme Soomes-Rootsis käinud neid tegemas. Põhiline on see, et nendes suurtes katsebasseinides on järjekorrad minimaalselt 3-4 kuud, aga siin saame ehk kiiremini hakkama," nentis Baltic Workboatsi laevatehase projekteerija Ingmar Pill.

Ühe mudeli basseinikatsetusteks võib aega kuluda mitu nädalat, aga siis saadakse kätte ka kõik andmed, mis vaja. Ja nende alusel saabki päris laeva ehitama hakata.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: