USA keskpanga otsusel tõsta baasintressi on mõju kogu maailma majandusele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Suure tõenäosusega teatab USA keskpank baasintressimäära tõstmisest. Kui nii läheb, on sellel otsusel arvestatav mõju kogu maailma majandusele, peamiselt läbi dollari tugevnemise.

USA langetas intressimäära nullilähedasele tasemele aastal 2008 majanduskriisi ajal ning sellest alates pole baasintressi muudetud. Analüütikute kinnitusel on väga tõenäoline, et see otsus nüüd ära tehakse. Kui nii läheb, toob see ilmselt kaasa dollari tugevemise teiste valuutade suhtes, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Selle otsusega käib kaasas suhteliselt julge otsuse kuvand. See ei ole väga tavapärane, et üks riik niimoodi oma majanduse väljavaateid toetab ja näitab. Ja see omakorda mõjutab ka valuutakursse," nentis DNB Panga korporatiivpanganduse juht Krõõt Kilvet.

Dollari tugevnemine mõjutab Euroopat mitut moodi. Ühelt poolt on see hea uudis neile ettevõtetele, kes USA-sse ekspordivad. Euro nõrgenemine tähendaks, et Euroopa kaup muutub USA turul sisuliselt odavamaks.

USA-sse läheb peaaegu viiendik Euroopa ekspordist. Importkaubad, näiteks kütus, võivad aga selle mõjul kallineda.

Samas ei meeldiks dollari tugevnemine mitmetele arenevatele turgudele, kus on võetud dollarites laene. Arenevad turud on aga ka Euroopa oluline kaubanduspartner.

"Kardetakse, et kui intressimäär kerkib, hakkab kapital liikuma arenevatelt turgudelt USA-sse. Samal ajal on tegu väga väikese intressitõusuga. Kuna see pole ka ootamatu otsus, on kapital hakanud juba USA-sse liikuma," seletas TTÜ majandusprofessor Karsten Staehr.

Samas tuleb arvestada, et suuresti on turud juba intressitõusuga arvestanud ning pigem oleks ootamatu, kui seda ei tuleks. Väga oluline on, kuidas käitub USA keskpank pärast intressi tõstmist.

Danske Bank Markets Eesti juhataja Rainer Änilane: "Kui midagi turgudel läheb pöörasemaks... Praegu on rahulik seis, aga kui näiteks turgudel peaks volatiilsus tõusma hakkama, siis kindlasti nad seda arvestavad enda otsuste tegemisel. USA majandusel läheb küll üsnagi hästi, aga nad kindlasti vaatavad ka globaalset pilti."

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: