Paet: EL peab ISIS-e vastases tegevuses tegema Hiinaga koostööd ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet ütles Parlamendi täiskogu istungil, et Euroopa Liidu ja Hiina tihedamat koostööd on vaja paljudes julgeolekuküsimustes, nagu Ukrainas toimuv, Daeshi (ISIS) vastane võitlus ja Põhja-Korea olukord.

Paet kõneles, et Hiina on aktiivne erinevatel globaalsetel teemadel, mis on Euroopale väga tähtsad. Tema sõnul on EL-il ja Hiinal kõige lihtsam leida kokkupuutepunkte ja lahendusi näiteks kliimakokkuleppe, tuumarelvade leviku tõkestamise ja terrorismivastase võitlusega seoses.

Ometi on Paeti sõnul ka valdkondi, kus tuleb rohkem pingutada, et leida ühist keelt. "Pean äärmiselt oluliseks teha rohkem koostööd julgeoleku ja kaitsepoliitika teemadel - eriti arvestades Ukrainas toimuvat," ütles ta.

Paeti sõnul on Hiina abi vaja Daeshi vastases võitluses. "Hiina on juba omal nahal kogenud Daeshi võikaid kuritegusid. On oluline, et Hiina osaleks aktiivselt rahvusvahelises koostöös olukorra lahendamiseks Süürias, Iraagis ja Liibüas," ütles ta.

Ühtlasi tõi Paet oma kõnes välja küberjulgeoleku valdkonna, milles tuleb ühiselt tegutseda. "Hiina panustamine ja koostöö teiste riikidega on siin võtmetähtsusega, et leppida kokku kübermaailma reeglites ja nende järgimises," ütles ta.

Samuti on Hiinal Paeti hinnangul tähtis roll Aasia regiooni julgeoleku ja stabiilsuse tagamisel. "Seetõttu on oluline, et pinged Lõuna-Hiina merel väheneksid ning püütaks leida rahumeelseid lahendusi erimeelsustele sealse piirkonna riikidega," ütles ta.

Paet rõhutas oma kõnes, et Hiina on üks väheseid, kes Põhja-Koread mõjutada suudab, mistõttu on oluline, et Hiina seda ka teeks. "Inimõiguste olukord Põhja-Koreas on vastuvõetamatu, samuti ei ole aktsepteeritav see, et Hiina saadab jätkuvalt tagasi Põhja-Koreast saabunud põgenikke, kes tagasisaatmisel tõenäoliselt hukatakse," ütles ta.

Paet juhtis samas tähelepanu inimõiguste olukorrale Hiinas. "Jätkuvalt teeb muret rahvusvähemuste olukord Hiinas, samuti sõnavabaduse piiramine. Neid teemasid tuleb samuti jätkuvalt adresseerida kõikidel ELi-Hiina kohtumistel," lisas Paet.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: