Sloveenlased hääletasid samasooliste paaride pereõiguste vastu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1450611260000 | amCalendar}}
Sloveenia rahvahääletus samasooliste õiguse abielluda ja lapsi adopteerida üle.
Sloveenia rahvahääletus samasooliste õiguse abielluda ja lapsi adopteerida üle. Autor/allikas: Jure Makovec/AFP/Scanpix

Sloveenlased olid rahvahääletusel vastu seadusele, mis annaks samasoolistele õiguse abiellumiseks ja laste adopteerimiseks. See oli kolme aasta jooksul teine omataoline referendum.

Esialgsed tulemused näitasid, et seaduse vastu oli 63 protsenti hääletajaist ja umbes 37 olid selle poolt, vahendas Reuters valimiskomisjoni teadet.

Selle aasta märtsis võttis Sloveenia parlament vastu otsuse, mis lubab samasoolistel paaridel abielluda ning lapsi adopteerida. Seadusele ei antud võimalust jõustuda, sest kodanikualgatus Laste Jaoks esitas kohtule apellatsioonikaebuse ning nõudis teema suhtes referendumit.

"Oleme vastu seadusele, mis eirab laste põhiõigust kasvada üles ema ja isaga," põhjendas liikumine tegevust oma kodulehel.

Valitsus on sedastanud, et pooldab seaduse vastu võtmist ega osale referendumi kampaanias. Opositsioonis olev Sloveenia Demokraatlik Partei on aga seaduse vastu.

Seadus muutub kehtetuks, kui referendumil on vastuhääli poolthäältest enam ning kui vastuhäälte hulk moodustab 20 protsendi valimisealistest.

2012. aastal korraldati samuti referendum, milles 55 protsenti hääletanutest ütlesid, et ei pea õigeks anda samasoolistele paaridele õigus abielluda või adopteerida.

"Abiellusin oma naisega kolm aastat tagasi. Samal ajal ei tohi minu vend seda teha, sest ta armastab inimest, kes on temaga samast soost. See ei tundu mulle õiglane. Mu pere võttis mu venna omaks, nüüd on aeg, et ühiskond teeks sedasama," rääkis seadust pooldav sloveen Tilen Blazic.

Samasoolised paarid saavad oma kooselu registreerida katoliiklikus Sloveenias 2006. aastast.

Euroopa Liidus on samasooliste abielu seadustanud Suurbritannia, Prantsusmaa ja Hispaania. Lisaks Eestile ja Sloveeniale peetakse sarnaseid debatte teisteski euroliidu riikides.

Toimetaja: Greete Palmiste, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: