Brasiilia kaebas surmadega lõppenud keskkonnakatastroofi tekitanud kaevandusfirma kohtusse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Aerofoto Rio Doce jõesuudmest.
Aerofoto Rio Doce jõesuudmest. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Novembri alguses Brasiilias kaevandustammide purunemisest tekkinud katastroofi hukkunute arv on ametlikel andmetel 12 asemel 17. Brasiilia riik esitas kaevandusfirma vastu hagiavalduse, ettevõtte varad on kahjutasude katteks arestitud.

Maailma ühe suurima kaevandusettevõtte, Austraalias registreeritud BHP Billitoni ja Brasiilia firma Vale ühine tütarettevõte Samarco kaevanustammide purunemine vallandas 50 miljonit kuupmeetri suuruse muda- ja kaevandusjääke sisaldava laviini, mis pühkis teelt ühe küla, jättis koduta 500 inimest, mürgitas piirkonna kaevuvee ja tappis 17 inimest.

Äsja kinnitas BHP kahe töötaja hukkumise, keda kannatanute nimekirja seni loetud polnud.

Brasiilia ajaloo suurima keskkonnakatastroofi haldamiseks ning kahjudega tegelemiseks on Brasiilia valitsus arestinud Samarco varad, mida hoitakse Brasiilia pankades, sest kardetakse, et Samarcol ei pruugi olla piisavalt vahendeid, et kahjud kompenseerida. Kohtu hinnangul on kahjud 4,8 miljardi euro (20,2 miljardi reaali) suurused.

Kohus nõudis Samarcolt 30 päeva jooksul 4,6 miljoni euro (kahe miljardi reaali) kandmist kohtu kontole. Iga hilineva päevaga lisandub viivis 347 tuhat eurot (1,5 miljonit reaali).

BHP teatas, et on palganud New Yorgist juristid, kes viivad läbi uurimist, mis selgitaks tammi purunemise põhjuseid.

28. novembril, pea neli nädalat pärast õnnetuse juhtumist, andis Brasiilia valitsus Samarco vastu sisse hagi keskkonnareostuse tekitamise põhjendusel.

Riigi keskkonnaminister Izabella Teixeira ütles, et Minas Gerais juhtunud õnnetusel on "keskkonnale üüratu mõju". Reovee laine mattis enda alla kogu küla, mistõttu jäid 500 inimest koduta. Samarcolt saadud raha on külaelanikele kompensatsiooniks ning loodusreostuse parandamiseks.

"See ei ole looduskatastroof, see on kohutav õnnetus, mille tekitas majandustegevus, kuid selle õnnetuse mõõtmed ulatuvad tõesti looduskatastroofi tasemele," rääkis minister Teixeira pärast hagiavalduse esitamist.

BBC ingliskeelne uudislugu vahetult pärast õnnetuse juhtumist:

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: