Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pagulasorganisatsioonid: burkakeeld rikub inimõigusi, ministeeriumi põhjendused ei pea vett

Kaetud nägudega islaminaised.
Kaetud nägudega islaminaised. Autor/allikas: Shah Marai/AFP/Scanpix

Burkakeeld on vastuolus inimeste põhiõiguste, Euroopa ja Eesti seadustega ning on selle sätestamine on põhjendatud valesti tõlgendatud argumentidega, leidsid pagulasorganisatsioonid ümarlaual sündminud kommentaaris justiitsministeeriumi nägu katmist keelavat eelnõud analüüsides.

Eesti Pagulasabi, Inimõiguste keskus ja Johannes Mihkelsoni keskus märgivad, et justiitsministeeriumi retoorikast on mõista, et probleemipüstitus tuleneb selgelt islami peakatetest.

Niinimetatud burkakeelu sidumine Istanbuli konventsiooni ehk naistevastase ja perevägivalla ennetamise ja tõkestamise lepinguga, millele justiitsministeerium keeldu põhjendades enim toetub, on vastuolus hea õigusloome tavadega ning just takistab konventsiooni menetlemist, leidsid organisatsioonid.

Teiseks tekitab organisatsioonides arusaamatust, kuidas saab näokatete kandmist seostada "üldiste käitumisnõuete kehtestamisega", sest varem sellist asja Eesti õigusruumis olnud pole. "Käitumisnormide kehtestamise vajadusele ei viidata üheski riiklikus arengukavas ega strateegias, selle põhjenduseks ei ole läbi viidud ühtegi uuringut ega analüüsi, mistõttu on VTK selles osas poolik," märgivad ühendused.

Peale selle markeerivad kirja autorid, et sotsiaalsed tavad ja kombed on muutuvad nähtused, mistõttu nende jäik seadustega reguleerimine ei ole kooskõlas "demokraatliku õigusriigi põhimõtetega".

Burka kandmine on naiste vaba valik, mitte pealesurutud norm

Justiitsministeerium eksib ühenduste arvates ka põhiseaduse vastu, sest kultuurilise ja/või religioosse tähendusega peakatete keelamine on usu- ja eneseväljendusvabaduse diskrimineerimine.

"Väljatöötamiskavatsuses tehtud eristus usuliste ja sotsiokultuuriliste praktikate vahel on kunstlik, religioosseid tõekspidamisi lihtsustav ega õigusta kummalgi juhul konkreetsete riideesemete keelustamist," on organisatsioonid seisukohal.

Kuigi Euroopa Inimõiguste kohus leidis Prantsusmaa sarnast regulatsiooni hinnates, et riik võib piirata nägu katvate esemete kandmist, kui see puudutab esemeid üldiselt, ei tohi seda teha üksnes religioosse tähenduse tõttu. Samuti ei ole kohtu sõnul täisloori keelustamine vajalik julgeoleku tagamiseks ega soolise võrdõiguslikkuse edendamiseks või ka inimväärikuse tagamiseks. Vastupidi, loori kandmise keelamine kinnitab islamiga seotud stereotüüpide süvenemist ja surub näokatet kandvad naised vähemusgruppi.

Eestis puuduvad uuringud islami näokatete kandmise teema kohta, see-eest sedastavad pagulasorganisatsioonid Prantsusmaa, Belgia, Suurbritannia ja Taani teadusuuringud, mis on näidanud, et niqabi kandmise üle on naised otsustanud ise ja see pole sunduslik praktika. Teisalt aga leidsid teadlased, et näokatte kandjatel on suurem tõenäosus langeda vägivalla ohvriks, sestap soovitab ümarlaud ministeeriumil mõelda, "kuidas oma põhiseaduse poolt tagatud vabadusi kasutavaid naisi saaks kaitsta vihakuritegude eest".

Ministeerium peab rohkem analüüse tegema

Ministeeriumi sõnul on seaduse eesmärk tagada igaühe, sealhulgas sisserändajateks olevate isikute mittehäiriv käitumine Eesti ühiskonnas ning Eesti sotsiaalsele ruumile omase käitumise järgmine. Käitumisnõuded peaks ennetama sisserändajate Eesti ühiskonda sulandumisprobleemi.

"Avaldame lootust, et justiitsministeerium ei tekita ega suurenda oma tegevusega põhjendamatut hirmu põgenike ja moslemite ees, analüüsib põhjalikult viidatud uuringuid enne edasiste sammude võtmist ning baseerub oma edaspidised otsused tõenduspõhistele ja inimõigustega kooskõlas olevatele argumentidele," seisab kommentaaris.

Justiitsministeeriumi plaanide peale võttis sõna ka Inimõiguste Instituut leides, et küsimust tuleks põhjalikumalt analüüsida ja kaaluda enne otsuse tegemist kõiki argumente.

Nn burkakeelu osas peaks lähiajal seisukoha võtma ka õiguskantsler.

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: