Venemaa loob Ankara kiuste Türgi opositsiooniparteiga sooje suhteid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>

Türgi kurdidemeelse opositsioonipartei liider kohtus Moskvas Venemaa välisministri Sergei Lavroviga ning kritiseeris Türgit vene lennuki allatulistamises. Lavrov lubas parteil aidata võidelda kurdide territooriumide eest Iraagis ja Süürias.

Opositsioonilise Demokraatliku Rahvapartei (HDP) kohtumine Venemaa liidritega lõhestab suure tõenäosusega Ankara ja Moskva suhteid veelgi, vahendas Reuters.

Kohtumist peetakse eelkõige diplomaatiliseks jõuvahekordade näitamise sammuks, sest Venemaa keeldub pärast nende sõjalennuki allatulistamist koostööst Türgi valitsusega. Samas on Erdoganil pingelised suhted opositsiooniparteiga, keda ta on varasemalt süüdistanud kurdimässuliste - Erdogani peamise siseriikliku vastaste - toetamises Kagu-Türgis. Nii mängivad HDP ja Moskva Erdogani nurka.

"Oleme kriitilised valitsuse tegevuse suhtes, kui Vene lennuk alla tulistati," vahendasid vene uudisteagentuurid parteijuht Selahattin Demirtase sõnu Lavrovile. "Opositsiooniparteina oleme esimestest päevadest peale rõhutanud, et me ei toeta valitsust olukorras, kus suhted Venemaaga halvenevad," sõnas Demirtas.

Võitlus kurdidega: Erdogani konnasilm suhtlusel läänega

USA üleilmse salaluure mõttekoda Stratfor mõtestas, et Demirtase kaudu on "Moskva leidnud kurdide näol surve avaldamise punkti".

"Demirtas tahab Erdoganile tõestada, et kurdid on poliitiline jõud, mida ei saa valimistel kõrvale jätta või hävitada," seisis Stratfori analüüsis ning toonitas, et kohtumist tuleb vaadata eelkõige kontekstis, mil Venemaa möödunud nädalal Türgiga diplomaatiliste suhete parandamisest loobus.

Lavrov kinnitas Demitrasele, et Venemaa on valmis lähedaseks koostööks etniliste kurdide võitluses ISIS-e vägede vastu Süürias ja Iraagis.

Ka lääs toetab Süürias ja Iraagis kurdi võitlejaid ning see on Ankarale tundlik teema, sest Türgi valitsusväed võitlevad kurdidega Põhja-Türgi mägedes. Ankara peamiseks hirmuks on kurdide omariikluse teke Türgi, Iraagi ja Süüria ning ka Iraani aladele.

HDP tahab Moskvas kanda kinnitada

Moskvasse sõidu eel vahendas ajakirjandus Demirtase sõnu avada Moskvas oma partei esinduskontor.

Praeguste seaduste kohaselt ei saa HDP parteikontorit Moskvas avada, vahendas Interfax Venemaa allikat. Siiski oleks Demitrase parteil võimalik luua oma esindus luua eraisiku või MTÜ näol.

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: