Kodutute öömajad on vaatamata soojale detsembrile kliente täis ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Tavatult soojast detsembrist hoolimata on Tallinna kodutute öömajad kliente pilgeni täis. Jõulupühade ajal ja 1. jaanuaril on osad öömajad avatud ööpäev läbi, muul ajal saab seal ulualust vaid ööseks. Oleviste kirikus toimus täna kodututele ja teistele abivajajatele traditsiooniline kontsertteenistus ja jõulupidu.

Tallinnas Akadeemia tee öömajas töötav Nariman Alimov ütles "Aktuaalsele kaamerale", et klientide puudust nende asutuses ei ole.

"Juurde on tulnud. Väga palju on kliente. Asi on selles, et kuigi mul on nimekirja järgi 40 kohta, siis praegu on mul isegi 3-4 inimest rohkem. Eraldame neile ikkagi kohad, et nad tänaval ei magaks. Tuleb põrandale panna, aga madratsid ja voodipesu on olemas, nii et kindlustame täielikult öömajaga," rääkis Alimov.

Suur osa öömajalistest on Alimovile juba vanad tuttavad.

"Umbes 40 protsenti on vanad kliendid. Teised tulevad ja lähevad - kellel on vaja ajutist peatuspaika, kellel midagi muud. Aga jah, 40 protsenti on püsikunded, näen neid juba kolmandat aastat ja tunneme üksteist ammu," ütles sotsiaalassistent.

Aleksandr on öömajade kunde juba neljandat aastat.

"Kaotasin vanemad, korter erastati ja sattusingi siia. Ma saan invaliidsuspensioni," selgitas Aleksandr. Tema sõnul pakuti talle ka tööd, kuid ta ei oska eesti keelt.

Tallinna sotsiaaltöö keskuse juhi Kersti Põldemaa sõnul on viimasel ajal hakanud tulema juurde just nooremaid mehi.

"Perekonnas on tekkinud probleemid ja nad on sealt ära tulnud, jätnud korteri naisele-lastele või on ajutiselt neil mingid tülid tekkinud või on siis korteri maha mänginud või ära kaotanud," selgitas Põldemaa.

Kõigi jaoks ei pruugi kodutute öömaja olla sugugi viimane lõppjaam.

"Need noored, kel veel vähegi jõudu tõusta, ei ole öömajades pikalt, nad saavad edasi liikuda," kinnitas Põldemaa.

Märtsis tutvustatud uuringu andmetel on Tallinnas üle 1200 kodutu.

Oleviste kirikus oli taas kodutute jõulupidu 

Kodututele aastaid jõulupidu korraldanud Oleviste hoolekande juhatuse esimees Riina Solman rääkis, et abivajajate hulk on aastate jooksul samaks jäänud ja on neidki, kes on raskest olukorrast välja tulnud.

Tänagi kohtas ta kirikuliste seas meest, kes on end kodutusest välja võidelnud ja õpib ametit.

"On neid inimesi, kes olid 14 aastat tagasi ikka väga räämas ja väga läbi omadega ja täna on näiteks sotsiaalmajutusüksuses ja tänaval nähes ei ütleksiki, et on endine kodutu. Ja on ka neid, kes pole selle 14 aasta jooksul midagi muutnud, aga nad on elus. Ja mul on hea meeel, et nad tulevad jälle ja et ma näen neid," rääkis Solman.

Kirikulistele pakuti kaitseliidu tehtud jõulupraadi. Mitu asutust ja paljud tallinlased tõid kringleid, võileibu, kooke ja pirukaid.

Lisaks soojale kõhutäiele, magusale ja teele-kohvile pakuti ka hingehoidu neile, kes tahtsid oma muredest rääkida.

Igal aastal on Olevistes käinud ka Lootuse Küla esindajad, kes annavad abi narko- ja alkoholisõltlastele.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: