Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sotsiaalministeerium soovib muuta perearstide visiidid vastsündinute koju kohustuslikuks

Foto: Postimees/Scanpix

Sotsiaalministeerium soovib välja töötada seaduseelnõu, mis muudaks perearsti või -õe koduvisiidi vastsündinu koju kohustuslikuks. Lisaks lapse tervisliku olukorra hindamisele on kohustuslike koduvisiitide eesmärk hinnata koduseid riske, lapsevanemate vanemlikke oskusi ning vajadusel anda soovitusi olukorra parandamiseks.

Ministeeriumi hinnangul pole täna kõigile vastsündinutele tagatud piisav tervise kontroll ja kaitse ning vastsündinute vanemate toetamine on ebapiisav.

"Senine praktika näitab, et vastsündinute ja imikute arenguliste vajaduste märkamine ning järgnev tegutsemine vähesüsteemne ja seetõttu mitte alati tulemuslik," märgitakse sotsiaalministeeriumi seaduseelnõu väljatöötamise kavas.

2014. aasta lõpus toimunud ümarlaual tõdesid probleemiga seotud meditsiini- ja sotsiaaltöötajad, et varajane sünnitusosakonnast väljakirjutamine, toob kaasa sagedased pöördumised lastehaiglasse, mille põhjuseks on vanemate ärevus ja hooldusega seotud küsimused.

Samuti satuvad lastehaiglatesse väärkohtlemise tunnustega imikud, mille põhjuseks on vähesed vanemlikud oskused või vägivaldse taustaga peremudel. Näiteks vajas eelmisel aastal rünnete tõttu arstiabi 36 kuni 4-aastast last ning selles statistikas on Eesti EL-i riikide arvestuses esimesel kohal.

Lisaks sellele vajasid seitsmel juhul lapsed arstiabi hooletusse jätmise tõttu ning kaheksal juhul muu halva kohtlemise pärast. Viimaste hulka kuulusid ka seksuaalse vägivalla ja piinamise juhtumid.

Eesti perearstide seltsi juhatuse esinaine Diana Ingerainen ütles "Aktuaalsele kaamerale", et ka tema näeb enda nimistusse kuuluva väikse hulga laste pealt probleemse kohana hoopis sotsiaalset kaitset.

"Siit tundub loogiline, et kui lastekaitsetöötajad oma piirkonna ära kaardistaks ja teaks, kes kus elab, saaks nad aktiivselt sekkuda," sõnas Ingerainen.

Perearst määratakse juba sünnitusmajas

Sotsiaalministeerium on seega võtnud endale eesmärgiks luua seadusemuudatusega olukord, kus kõiki vastsündinute peresid külastab perearsti või -õde vastavat riiklikult kehtestatud laste tervisekontrolli juhendile.

Kohustuslike visiitide ajal ilmnenud probleemide lahendamisse saaksid perearstid vajadusel kaasta ka sotsiaal- või lastekaitsetöötajaid.

Eelnõukava kohaselt registreeritaks vastsündinu juba sünnitusmajas automaatselt ema perearsti nimistusse. Juhul kui emal puudub perearst ja ta ei tea, millise perearsti nimistusse ta soovib oma last registreerida, siis tegeleb lapse perearsti nimistusse registreerimisega haigla sotsiaaltöötaja, kes aitab emal leida parima lahenduse.

Täna sõltub lapse nimistusse jõudmine lapsele nimepaneku kiirusest ja pärast seda tehtud avaldusest, kuid muudatuse järel peaks teave uue ilmakodaniku kohta perearstini jõudma juba enne nime panekut. Teabe kiiremaks jõudmiseks perearstini kavatseb ministeerium parandada olemasolevat e-lahendust, mille abil muutuks andmevahetus haigla infosüsteemide, rahvastikuregistri, haigekassa infosüsteemi ja perearsti infosüsteemide vahel kiiremaks.

Sotsiaalministeeriumi väitel väheneks oluliselt ka halduskoormus, sest avalduse vastsündinu nimistusse määramiseks peavad tegema ainult need vanemad, kes ei soovi et nende laps oleks emaga samas nimistus vaid mõnes teises nimistus. "Antud lahendus toetab lapsevanemaid, kes ise ei ole aktiivsed ja ei otsi kontakti perearstiga," märgitakse ministeeriumi eelnõukavas.

Miiline uus kord olema saab, ei ole praegu veel selge. Näiteks on võimalik, et koduvisiidid saavad kohustuslikuks küll esimese lapse puhul, kuid kui natuke aega hiljem sünnib teine laps, pole ilmtingimata vaja uuesti koju minna.

Ministeerium loodab, et eelnõu jõuab kooskõlastusringile hiljemalt tuleva aasta septembris.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: