Järgmisel nädalal ilmub Saksamaal Hitleri teose "Mein Kampf" kommenteeritud versioon

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Hitleri teos "Mein Kampf" Autor/allikas: Menahem Kahana/AFP/Scanpix

Esimest korda pärast 70 aastat on Saksamaal taas võimalik endale soetada Adolf Hitleri manfifestaalset teost "Mein Kampf".

Anti-semiitliku raamatu kirjastamine oli pärast teist maailmasõda keelatud, kuna autoriõigusi omanud Baiermaa valitsus keelas raamatu taastrükkimise, vahendas BBC.

Nüüd aga autoriõigus aegus, mistõttu avaldab Müncheni kaasaegseajaloo instituut järgmisel nädalal uue trüki Hitleri teosest. Lisaks sellele võib eeldada, et uued tiraažid raamatust ilmuvad ka mitmel pool mujal maailmas.

Raamatu kommenteeritud versiooni, mis sisaldab tuhandeid akadeemilisi ääremärkusi, avaldamise eesmärk on näidata "Mein Kampfi" seosetu ja halvasti kirjutatud teosena, mitte võimsa ja kütkestava raamatuna.

Ajaloolaste hinnangul aitab Hitleri raamat akadeemikutel mõista, mis toimus Saksamaal natsisimi perioodil.

"Mein Kampfi" sel kujul taasavaldamist on toetanud ka mitmed juudiõiguste eest võitlevad grupid, kelle hinnangul on tähtis läbi Hitleri teose selgitada holokausti tagamaid.

"Mein Kampfi" esmatrükk ilmus 1925. aastal ehk kaheksa aastat enne Hitleri võimule tulekut.

Pärast teist maailmasõda andsid liitlasväed autoriõigused Baierimaa valitsusele, kes keelasid raamatut uuesti trükkida hoolimata sellest, et sõjaajal avaldati raamatut arvukates kogustes, mistõttu oli teos kergesti kättesaadav ka keelu ajal.

Saksamaa seaduste kohaselt kehtivad autoriõigused 70 aastat, mistõttu on nüüd kirjastajatel vaba voli originaalteksti kasutada.

Samas on Saksamaa ametnikud teatanud, et piiravad mõnevõrra raamatu kättesaadavust, kuna kardetakse, et uus trükk võib tiivustada neo-natsistlikku liikumist.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: