Tulumaksuvaba miinimumi kasv toob sel aastal neto kuupalgale kolm eurot juurde

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Uus 20-eurone pangatäht Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kätte jõudnud aastal teenib Eesti keskmist 1045 eurost kuupalka saav töötaja tänu maksuvabamiinimumi tõusule kuus kolm eurot rohkem.

2016. aastal mõjutab inimeste sissetulekut kõige enam maksuvabamiiniumui tõus 154 eurolt 170 eurole.

Seetõttu langeb töötaja sissetulekust kinnipeetav tulumaks 3,2 euro võrra.

Seejuures ei tõuse laste ülalpidamisega seotud täiendav maksuvaba tulu, mis jääb endisele tasemele (154 eurot kuus ja 1848 eurot aastas).

"Maksuvaba tulu ja peretoetuste kasvu mõjul suureneb uuest aastast kahte last kasvatava ja kahe keskmist palka saava leivateenijaga pere sissetulek aastas umbes 200 euro võrra," kommenteeris muudatusi Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Teabekeskuse juht Lee Maripuu.

"Teisest küljest sööb suurema osa lastetoetuse tõusust lasteaia kohatasu kallinemine. Tallinnas viib kohatasu pere eelarvest järgmisest aastast senise 41,34 euro asemel 45,58 eurot ehk kahe lapse puhul kuus 8,48 eurot rohkem kui tänavu, nii et väike lastetoetuse tõus katabki vaid lastehoiu kallinemise," tõdes Maripuu.

Veel võib Maripuu sõnul eraisiku seisukohast ebasoodsa muudatusena välja tuua mahaarvamiste kogusumma vähendamise. Alates 2016. aastast vähendatakse füüsilise isiku maksustatavast tulust lubatud mahaarvamiste kogusummat 1920 eurolt 1200 eurole.

Muudatus puudutab alates 2016. aastast eluasemelaenu intresse, koolituskulusid ning heategevuslikke kingitusi ja annetusi. Samuti ei saa järgmisest aastast koolituskuludena tulust maha arvata autokooli ega täiskasvanute huvikoolituse kulusid.

Samuti tõuseb alampalk 390 eurolt 430 euroni. See aga tähendab, et koos alampalgaga tõusevad sellega seotud trahvid ja lasteaiatasud.

Ühtlasi prognoosib rahandusministeerium, et 2016. aastal kasvab keskmine palk 4,5 protsendi võrra, kuid selle kasvu sööb suuresti ära kahe protsendine inflatsiooni tõus.

Kõige olulisemalt sissetulekut kasvatanud maksumuudatused tehti 2014. aastal, kui keskmist palka saavate töötajate neto kuupalk tõusis 13 euro võrra.

 

Aktsiisid kasvatavad teenuste ja kaupade hindu

Riik tõstab ka aktsiise, mis kasvatavad nii kütuse-, alkoholi- kui tubakatoodete hindasid. Seejuures kasvatab kütuseaktsiisi tõstmine ettevõtete transpordikulusid ning mõjutab ka teenuste hindasid.õ

Bensiinide aktsiisimäär tõuseb 10 protsenti 1. veebruarist. Bensiiniliitri hinda mõjutab see praeguse maailmaturuhinna juures umbes 5 sendi võrra.

Diisli ja kerge kütteõli aktsiisimäär tõuseb 14 protsenti 1. veebruarist. Diislikütuse liitri hinda mõjutab see järgmisel aastal umbes 6,6 senti.

Alkoholiaktsiis tõuseb 15 protsenti 1. veebruarist. Hinnanguliselt tähendab see näiteks poole liitri õlle kolmeprotsendilist hinnatõusu ja liitrise viinapudeli üheksaprotsendilist hinnatõusu.

Tubakaaktsiis tõuseb 8 protsenti 1. juunist. Sigaretipaki keskmine hind kallineks 2016. aastal 3,26 euroni

Maagaasi aktsiisimäär tõuseb 20 protsendi võrra 1. jaanuarist.

 

 

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: