Lääneriigid kutsuvad Saudi Araabiat ja Iraani üles dialoogi taastama

Foto: Thaier Al-Sudani/Reuters/Scanpix

Lähis-Idas on tekkinud uus terav diplomaatiline konflikt kahe naaberriigi vahel. Saudi Araabia katkestas diplomaatilised suhted Iraaniga ning seda sammu on seni teatava mõõdukusega järginud kolm liitlasriiki - Bahrein, Araabia Ühendemiraadid ning Sudaan.

Lääneriigid, eesotsas USA ja Saksamaaga on kutsunud Saudi Araabiat ja Iraani üles pingeid leevendama ning suhtlust taastama. Venemaa pakkus end aga rahuvahendajaks, teatas "Aktuaalne kaamera".

Saudi Araabia katkestas diplomaatilised suhted Iraaniga, sest meeleavaldajad ründasid eile Teheranis Saudi Araabia saatkonda ja Mashhadis konsulaadihoonet.

Rahva pahameele põhjustas Riyadhi otsus hukata 47 inimese seas ka prominentne šiiavaimulik Nimr al-Nimr, kes hiljem maeti riigi idaosas.

Saudid evakueerisid ettevaatuse mõttes oma diplomaadid ja tõid nad koju.

"Me ei luba Iraanil õõnestada meie julgeolekut. Me ei lase Iraanil mobiliseerida või luua terrorirakukesi meie riigis või meie liitlaste riikides," rääkis Saudi Araabia välisminister Adel al-Jubeir.

Iraani diplomaatidele anti aega lahkuda homse õhtuni.

Iraan aga süüdistas Saudi Araabiat rünnaku ärakasutamises diplomaatilise kriisi tekitamiseks, et veelgi enam saavutada Lähis-Idas mõjuvõimu läbi vägivalla.

"Leiame, et rahvusvaheline kogukond ehk riigid nii regioonis kui ka maailmas ei peaks lubama Saudi Araabial õigete meetmete juures järgida oma poliitikat. Selle eesmärk on pingete jätkamine ja konflikti loomine regioonis, mis viib ebastabiilsusesse ja ebakindlusesse nii regioonis kui ka kogu maailmas ning jõuab lõpuks haletsusväärsema lahenduseni võrreldes seniste lahenditega," sõnas Iraani Välisministeeriumi pressiesindaja Hossein Jaberi Ansari.

Riyadhi diplomaatiliste suhete katkestamise otsust on järginud Bahrein ja Sudaan, Araabia Ühendemiraadid viivad aga suhted madalamale tasemele.

Regiooni ülemvõimu pärast tekkinud pinged on muretsema pannud lääneriigid, kes kutsuvad suhtlema ja leevendust otsima.

"Kutsume mõlemat riiki astuma dialoogi. Kutsume mõlemat riiki, Saudi Araabiat ja Iraani kasutama kõiki vahendeid, et parandada kahepoolseid suhteid," märkis Saksamaa valitsuse pressiesindaja Steffen Seibert.

Küll ei usu Saksa valitsus, et Iraan kavatseks nende pingete tõttu loobuda Viini tuumakokkuleppe täitmisest. Moskva aga teatas valmisolekust tüli vahendama hakata.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: