Uuring: suurem osa rootslastest toetab ajateenistuse taastamist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Sõjaväeõppus Gotlandi saarel Autor/allikas: Jimmy Croona/forsvarsmakten.se

Seitse rootslast kümnest on arvamusel, et kohustuslik ajateenistus tuleks taastada, selgub ajalehe Dagens Nyheter tellitud uuringust.

Kohustuslik ajateenistus kaotati Rootsis 2010. aastal. Lõppenud aasta sügisel otsustas valitsus aga uurida, kas ajateenistust oleks võimalik ja mõttekas taaskehtestada. Ajalehe Dagens Nyheter tellitud ja uuringufirma Ipsos poolt tehtud arvamusküsitluse kohaselt on ajateenistuse taastamiseks ühiskonnas tugev toetus, vahendas Yle.

72 protsenti vastanutest on seisukohal, et ajateenistus tuleks "mingis vormis" uuesti kehtestada. Kusjuures 87 protsenti inimestest leiab, et ajateenistuse kohustus peaks võrdselt puudutama nii mehi kui ka naisi.

"Ajateenistusel on tugev toetus, kuigi selle sisu on üsna ebamäärane. Tulemused näitavad, et suur osa rahvast toetab seda," nentis uuringufirma Ipsos ekspert David Ahlin.

Dagens Nyheteri andmetel on praegu Rootsi relvajõududest puudu umbes 7500 elukutselist sõjaväelast ning kaadripuuduse tõttu kasutatakse endiste ajateenistuskohuslaste abi.

Samuti olevat palgaarmee osutunud arvatust kulukamaks.

Rootsi kaitseminister Peter Hultqvist ütles sügisel, et kaitsejõududel on olnud probleeme värbamisel ning lisaks lähevad paljud sõjaväelased erru juba 3-4 aastat pärast teenistuse algust.

"See tekitab olukorra, kus me peame koolitama rohkem inimesi, kuid see tekitab ka majanduslikke probleeme," tunnistas minister.

Ahlin sõnas, et avalikkuse ette jõudnud värbamisprobleemid on samuti uuringutulemust mõjutanud, sest inimesed usuvad, et ajateenistuse mingis vormis taastamine aitaks olukorda lahendada.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: