Lätis pole juba kuu aega valitsust: Ühtsuses kipub ühtsus ära kaduma ({{commentsTotal}})

Läti seim.
Läti seim. Autor/allikas: AFP/Scanpix

ERR-i Läti korrespondent Ragnar Kond ütles, et juba kuu aega ilma valitsuseta olnud riigis tekitab peaministri kandidaadi otsimine segadust. Nüüd on lubanud ohjad enda kätte võtta president.

Ülehomme saab juba kuu sellest, kui Laimdota Straujuma valitsus astus ametist tagasi ning selle kuu ajaga pole Läti uut valitsust saanud.

"Üks põhjus on kindlasti pühadel, sest väga paljud Läti poliitikud sõidavad pühade ajaks ja aastavahetuseks peredega Lätist ära. Olulisem probleem on ilmselt see, et valitsusparteis Ühtsus kipub ühtsus järjest rohkem ära kaduma, inimesed ei suuda omavahel kokku leppida, nägeletakse ja vaieldakse. See kõik on viinud selleni, et ka teised koalitsiooni osapooled enam ei oska käituda, nad ei tea, kuidas edasi minna," kommenteeris Kond Vikerraadio saates "Uudis +" olukorda Läti valitsusega.

Kond vahendas, et erakonna sisehääletuse teel on võimaliku peaministri kandidaadina saavutanud enamuse partei liider ja endine parlamendi esimees Solvita Aboltina. "Tema vastu on siiski osa seimi fraktsiooni liikmeid, nii et Aboltina ei saaks tõenäoliselt arvestada kõigi 23 häälega parlamendis, vaid tema toetajaid on 17. Nüüd on tekkinud eetiline probleem, kas Aboltina peaks oma kandidatuuri tagasi võtma, kas Ühtsus peaks esitama kellegi teise," rääkis Kond.

"Eile õhtul toimus järjekordne Ühtsuse suur koosolek, kus selgus, et Aboltina ikkagi on selle erakonna peaministri kandidaat. Samas ametlikult teda kandidaadiks esitatud veel ei ole," lisas ta.

Kondi sõnul on Aboltina puhul suureks probleemiks autoritaarsus. Samuti ka ebapopulaarsus rahva seas. "Kui vaadata tausta, mis tuleneb viimastest valimistest, siis Aboltina jäi algselt parlamendist välja, sest ta ei saanud selleks vajalikke hääli kokku. Parlamenti pääses ta alles ühe noore parlamendiliikme asendusliikmena," märkis Kond.

President, kellel justkui peaks olema voli kogu aeg ja juba ammu see peaministrikandidaat esitada, on Kondi sõnul seni oodanud parteide enda kandidaate ja soovitusi uueks peaministriks. "Neid ei ole tulnud. Aasta lõpus tegi president lõpuks avalduse ja ütles, et ta hakkab selle teemaga nüüd isiklikult tegelema. Ta katkestab alates homsest oma puhkuse ja asub mitteametlikele peaministrikandidaadi otsingutele," lausus Kond.

Kond vahendas, et ka president näeks peaministri kandidaati Ühtsusest.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: