Saksa siseminister kritiseeris Kölni politseid suutmatuse pärast

Foto: Sebastian Kahnert/AFP/Scanpix

Saksa siseminister Thomas de Maizière sarjas teisipäeval Kölni politseid suutmatuse pärast ära hoida kümneid aastavahetusel naiste vastu toime pandud seksuaalkuritegusid.

"Politsei ei saa niimoodi töötada," vahendas BNS de Maizière'i sõnu telekanalile ARD.

Korrakaitsjad olid linnas uusaastapidustuste turvamiseks väljas suurte jõududega ning on nüüd tule all võimetuse pärast peatada ilmselt koordineeritud rünnakuid Kölni pearaudteejaama ja kuulsa katedraali ümbruses.

Politsei sõnul evakueerisid nad väljaku kartuses, et inimesed võivad ilutulestikurakettidega viga saada, ning tunnistasid, et rünnakud said seejärel alguse ilma, et nad oleks aru saanud, mis toimub.

Linna politsei tegi uue aasta esimesel päeval koguni avalduse, et õhtu möödus vahejuhtumiteta.

"Ei ole vastuvõetav, et väljak evakueeritakse ning seejärel leiavad samas paigas aset rünnakud, politseinikud aga ootavad enne tegutsemist kaebuste laekumist ohvritelt," sõnas de Maizière. "Ma nõuan viivitamatult selgitusi."

Rünnakute tegelik ulatus ei ilmnenud enne teisipäeva, kui kaebuse esitanud naiste hulk hakkas lähenema sajale.

Nende kõigi sõnul ründasid neid joobnud noored mehed, kes näisid tegutsevat organiseeritud rühmades.

Valitsuse sõnul oli vahejuhtumitega otseselt või kaudselt seotud kuni tuhat inimest.

Korrates pealtnägijate tunnistustel põhinevaid politsei avaldusi, ütles de Maizière, et "teatud hulk elemente näitab, et nad (ründajad) olid põhja-aafriklased".

Mitmed Saksa poliitikud on viidanud ründajate araabia või Põhja-Aafrika päritolule, et seada kahtluse alla kantsler Angela Merkeli poliitika sadade tuhandete sõja eest põgenevate inimeste vastuvõtmiseks.

"Ulatuslikku kahtlustamist ei tohi lubada, kuid ei tohi ka olla mingeid tabusid," ütles de Maizière, lisades, et võimud peavad kindlaks tegema, kas ründajad on saabunud Saksamaale hiljuti või on viibinud seal juba pikemat aega.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: