California kuberner kuulutas ulatusliku gaasilekke tõttu välja eriolukorra ({{commentsTotal}})

Gaasifirma Southern California Gas. co veoauto seisab pargituna ettevõtte gaasihoidla värvas
Gaasifirma Southern California Gas. co veoauto seisab pargituna ettevõtte gaasihoidla värvas Autor/allikas: Jonathan Alcorn/AFP/Scanpix

USA California osariigi kuberner Jerry Brown kuulutas Los Angelese piirkonnas välja eriolukorra, kuna avastati maagaasileke, mis oli mürgitanud kohalikke elanikke juba kaks kuud. Kuberner märkis, et kui maa-alust gaasileket ei suudeta kiiresti sulgeda, siis tuleb kasutusele võtta alternatiivsed meetodid.

Gaasifirma Southern California Gas. co, kelle omandisse kuulub lekke allikaks olev gaasihoidla toru, loodab leevendada maa-aluse metaani leket puurides viga saanud torujuhtme kõrvale lisakaevu, mille kaudu plaanitakse lekkekoht ummistada vee ja mudaga, vahendas Reuters.

Kuberneri büroo kirjutas avalduses, et gaasiettevõte peab looma ka alternatiivse hädaabiplaani, kui eelpool kirjeldatud lahendus ebaõnnestub või leke osutub prognoositust tõsisemaks.

Leke avastati eelmise aasta 23. oktoobril Aliso Canyoni nimelisest gaasihoidlast, mille lähistel asub Los Angelese Porter Ranchi elamurajoon, mis on koduks üle 30 000-le inimesele. Tuhanded piirkonna elanikud pidid jõulupühade ajal piirkonnast evakueeruma. Gaasiettevõte toetas kogukonda pakkudes inimestele ajutist elamispinda.

Lekke kõrvaldamiseks võib minna kuid

Gaasifirma esindajad ütlesid, et lekke kõrvaldamiseks, kust iga tund lendub atmosfääri üle 30 000 kilogrammi metaani, võib minna kuid ning hetkel prognoositakse, et tööd lõppevad veebruaris või märtsis. Lekke põhjuseks peetakse puurkaevu ja hoidlat ühendavat torujuhet, mis asub mitmesaja meetri sügavusel. Täpset lekkekohta otsitakse hetkel ligi 1500 hektari suuruselt maalapilt.

Kohalike arstide sõnul on gaasihoidla lähistel elavad inimesed kaevanud peavalu, ülemiste hingamisteede ärrituse ja gaasilõhna üle. Viimast põhjustavad lõhnaained, mida lisatakse muidu lõhnatule metaanile. Tervishoiutöötajate sõnul ei tekita lisaaineid inimestele pikaajalisi tüsistusi.

Juhtumi lahendamisse on kaasatud mitmeid ametiasutusi

Kuberneri büroo väitel on kohalikud võimud astunud samme, et koordineerida nii föderaalset kui ka osariiklikku päästetegevust lekkepiirkonnas.

"Päästetööd on muutnud väga komplekseks ja nendesse on liidetud mitmed üleriiklikud agentuurid. Seetõttu tuleb tegevusi juhtida nagu oleks tegemist looduskatastroofiga," selgitas kuberneri büroo päästeteenuste osakonna asejuht Kelly Huston.

Demokraadist osariigi kuberner Jerry Brown kuulutas hädaolukorra välja pärast seda, kui kohalikud ametnikud nõudsid osariigi gaasirajatistele tehtava järelvalve karmistamist. Kuberneri kõneisik Evan Westrup kinnitas, et kuberneril on õigus muuta kehtivat seadusandlust nii, et see aitaks lekkele kiiremini piiri panna ning ennetada tulevikus toimuvaid katastroofe.

Kuberner, kes külastas lekkepiirkonda nädala alguses, kutsus enda avalduses kohalikke seadusandjaid üles analüüsima gaasihoidlate jätkusuutlikkust California osariigis.

Gaasiettevõtte Southern California Gas. co juhatuse esimees ja tegevjuht Dennis Arriola kinnitas, et firma teeb lekke kõrvaldamisel igakülgselt koostööd kuberneri büroo ja teiste olukorra lahendamisse liidetud ametiasutustega.

Aliso Canyoni gaasihoidla on oma mahutavuselt suuruselt teine gaasihoidla USA läänerannikul.

Toimetaja: Allan RajaveeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: