Henani provintsi rajatud nn mega Mao skulptuur hävitati ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Hiidskulptuuri pea enne kuju komplekteerimist
Hiidskulptuuri pea enne kuju komplekteerimist Autor/allikas: China Stringer/Reuters/Scanpix

Kesk-Hiinas Henani provintsis asunud 36 meetri kõrgune kullakarva Mao Zedongi kuju on hävitatud, kuna hiidskulptuur, mis püsitati mõned päevad tagasi, sai hulgaliselt kriitikat ning oli rajatud kohaliku põllumehe maale, kes sellega aga ei nõustunud.

Selle nädala alguses hakkas internetis levima fotod "mega Mao" skulptuurist, mis ehitati Hiina Henani provintsi Tongxu maakonda kohaliku ettevõtja poolt, kes pidi maksma kuju rajamise eest kolm miljonit jüaani, vahendas The Guardian.

Kuid täna avalikustatud pildid näitavad, et hiid-Mao kuju on hävitatud. Kommunistliku Hiina ühte tuntumat juhti kujutaval kujul olid eemaldatud nii käed kui ka jalad ning skulptuuri pea oli kaetud presendiga.

"Kuulsin, et see hävitati täna," sõnas kohalik kaupmees, kelle sõnul oli skulptuur rajatud talupidaja põllule, kes aga ei soovinud "mega Maod" oma maadel näha. Teise kohaliku elaniku hinnangul on kuju lammutamine müsteerium ja ta soovinud spekuleerida, kes seda teha võis.

Lõpuks kinnitasid skulptuuri kadumist ka kohalikud ametnikud, kelle väitel ei olnud "mega Mao" rajamine nendega kooskõlastatud.

Enne lammutamist ütles Mao Zedongi elulugu uuriva keskuse dekaan Liu Jianwu, et kohalik ettevõtja ning Zhushigangi küla elanikud rajasid hiidskulptuuri, kuna soovisid luua Mao-le väärilise mälestusmärgi.

"Kaasaegses Hiinas kehastab Mao Zedong õiglust ja õigust," selgitas Liu, kes märkis, et tavalised inimesed peavad Hiina endisest liidrist väga lugu. Seda kinnitab ka riiklikus ajalehes Global Times avaldatud artikkel, kus väideti, et "Mao kultus" on maapiirkondades kasvanud.

Ajalehes kirjutati, et kultust järgivad hiinlased on Maole pühendatud kujusid ja templeid rajanud Shaanxi, Guangdongi ja Hunani provintsi.

Samas ei pruugi "mega Mao" skulptuurile osaks saanud tähelepanu meeldida keskvõimule, kes võib tõlgendada seda kui Hiina endise suure juhi mõnitamist. "Miks me ei oleks võinud 3 miljonit jüaani kasutada hariduse arendamiseks?" küsisid paljud Hiina sotsiaalmeedia lehel Weibo, kui pildid 36 meetri kõrgusest kujust internetti jõudsid.

Henani provints kuhu hiidskulptuur rajati oli 1950-ndatel koos Mao reformidega alanud näljahäda epitsentriks, kus suri seetõttu kolm miljonit inimest.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: