Fotod: Kerese mälestusmärgil on kirjavead ja malelaud valepidi

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Paul Kerese mäletustahvlil esineb kirjavigu. Autor/allikas: ERR

Eile Narvas avatud male suurmeistri Paul Kerese kolmekeelsel mälestusmärgil on mitu kirjaviga, ka on malelauda kujutatud valepidi. Linnajuhid on lubanud vead peatselt kõrvaldada.

Mõte Paul Kerese mälestusmärk Narva rajada sündis Narva linnavolikogu ja kohaliku ettevõtja Aleksandr Broki ettepanekuna. Linn eraldas mälestusmärgi rajamiseks 2000 eurot, selle kogumaksumuseks hinnati 80 000 eurot. Raha koguti kokku kohalikelt ettevõtjatelt, vahendas ERR-i venekeelne portaal.

Mälestusmärk avati pidulikult eile, suurmeistri 100. sünniaastapäeval. Skulptuur peaks kujutama hetke, mil Paul Keres 1975. aastal Vancouveris tegi mati kanadalasele Walter Brownile. Keres mängis selle partii mustade malenditega, mitte aga valgetega, nagu on kujutatud skulptuuril.

Lisaks on skulpltuuri kõrval avatud mälestustahvlil grammatilised ja lausestusvead. Valesti on kirjutatud eestikeelne kuupäev (7. Jaanuari asemel peab olema 7. jaanuar), inglise keeles on vigaselt kirjutatud väljend "one of the last game" (peab olema "games") ning Estonia ette on ekslikult pandud artikkel "the", mida seal olema ei peaks. Samuti on ingliskeelsed laused väga kohmaka ülesehitusega.

Monumendi tellinud Narva linna juhid tunnistavad vigu ja on lubanud need lähiajal parandada. Linnavolikogu aseesimees Aleksandr Jefimov selgitas, et juhtunu on inimlik eksitus.

"Mis puudutab partii tõelevastavust, siis, tõepoolest, mängulaud on 180-kraadises pöördes. Seda võib ühest küljest tõepoolest veaks lugeda. Samas, teisalt, see võis olla ka taotluslik - igaüks võib istuda Kerese vastu ja kujutada ennast ise suurmeistrina tema viimase partii taga. Kui aga inimesed ikkagi leiavad, et ajalooline tõde on skulptuuris möödapääsmatu, siis võib mängulauda muidugi ka keerata," arvas Jefimov.

Skulptuuri autorid on Paul Mänd ja Aivar Simson.

Foto: Sergei Stepanov/NPA

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: