Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Slovakkia peaminister: Kölni sündmuste valguses tuleb korraldada erakorraline EL-i ülemkogu

{{1452270925000 | amCalendar}}
Slovakkia peaminister Robert Fico
Slovakkia peaminister Robert Fico Autor/allikas: Eric Vidal/Reuters/Scanpix

Slovakkia peaminister Robert Fico palus Euroopa Ülemkogu presidendil Donald Tuskil ja Euroopa Komisjoni juhil Jean-Claude Junckeril kiirendada lisajõudude saatmist EL-i välispiiridele.

Ühtlasi palus Fico Euroopa Liidu liikmesriikidel kokku kutsuda erakorraline ülemkogu tuues põhjuseks aastavahetusel mitmel pool Saksamaal, Austrias aga ka Šveitsis aset leidnud ahistamisejuhtumid, vahendas Reuters.

"Tänane Euroopa Liidu välispiiride kindlustamise ajakava, mille käigus valmistatakse ette EL-i piiri- ja rannavalveüksused, on vastuvõetamatu," toonitas Slovakkia peaminister.

"Selleks ajaks kui see täidetud saab, mis on eeldatavasti alles tuleval sügisel, võib Euroopasse juba jõudnud olla üle kahe miljoni immigrandi," sõnas Fico. Slovakkia riigipea on teinud immigratsiooni probleemi enda Slovakkia üldvalimiste kampaania keskseks teemaks. Fico juhitud valitsus on kohtus vaidlustanud Euroopa Komisjoni kvoodimehhanismi, mille abil loodab komisjon liikmesriikide vahel ära jagada 120 000 põgenikku.

5,4 miljoni elanikuga Slovakkia, mis kontrollib EL-i ja Ukraina vahelist Schengeni viisaruumi välispiiri, on katoliiklik ja homogeense demograafilise profiiliga riik, millel puudub kogemus põgenike vastuvõtmisel. Seetõttu toetab enamus slovakkidest Fico rändepoliitika alast kurssi.

Ühtlasi nimetas Fico eile tehtud avalduses multikulturalismi "ulmeks". Tema väitel tõestavad multikulturalismi ebaõnnestumist nii Kölnis kui ka Pariisis aset leidnud sündmused.

Slovakkia peaministri avaldusele on toetust juba avaldanud Tšehhi peaminister Bohuslav Sobotka. "Tšehhi on valmis toetama kõiki samme, mis kiirendavad EL-i välispiiri kindlustamist, seal hulgas ka erakorralise Euroopa ülemkogu kokku kutsumist," kirjutas Sobotka Twitteris.

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel on lubanud vastata otsustavalt Kölnis ja mujal Saksamaal toimunud vahejuhtumitele, mis on põhjustanud elava debatti EL-i rändepoliitika teemal, kuna enamus Kölnis naisi ahistanud meestest on eeldatavasti mõnes araabia või Põhja-Aafrika riigist.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: