Kaitseväe uus peakaplan: tuleb olla julge oma seisukohtade väljendamisel ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Läinud nädalal sai kaitseväe peakaplaniks major Gustav Kutsar. 1990. aastate alguses Saaremaal kogudusi juhtinud ja taastanud vaimulik on aidanud vigastatud sõdureid ning osalenud sinilille märgi kampaania algatamisel.

Gustav Kutsar rääkis nädalalõpusaatele "Aktuaalne kaamera. Nädal", milline on kaitseväe hingekarjase töö.

Kutsari töö üks osa on teiste inimeste mõtete selgeks ajamine, kui need on puntras. Selleks tuleb võita usaldus.

"Olla julge seisukohtade väljendamisel, olla ka kriitiline kui vaja, siis ka oma riigi poliitika seisukohtade suhtes, kaitseväe ülemate suhtes," selgitas mees, kellelt eeldatakse otsekohesust.

Rootsi-Mihkli kirikus Toompea külje all on sõdurid leeris käinud ja sealses krüptis on toimunud laulatus. Sõdurid on tihtipeale romantikud. Sõdurid teenivad kaugel džunglis või liiva sees. Kui kindralid ja poliitikud neid külastavad, räägivad nad olmest ja sõjast. Kaplanile räägitakse sellest, mis hingel pitsitab.

"Nüüd, kui ma äsja olin missioonipiirkonnas, siis oli üks tõsine kõnelus, hingehoidlik kõnelus. Ma polnud kindel, kas minu nõuanne, soovitused on kõige kohasemad. Ma olin väga üllatunud, kui visiidi viimasel päeval see inimene tuli tänama ja ütles, tänu jutuajamisele, teile, ma võtan seda palju rahulikumalt," rääkis Kutsar.

Kurvad lood jõuavad samuti vaimulikuni. Sõdurid hukkuvad sõjas. Võõrad ja tuttavad surevad liiga vara.

"Pereisa võtab sõna ja ütleb, et ma arvan, see ei olnud õige, et meie mehed sellesse piirkonda läksid ja pidid seda tööd tegema. Ja ega mul ei olnud muud öelda, kui vaikida sellel hetkel ja öelda - jah, ma mõistan teid. Ja nüüd, kui me tagantjärgi vaatame, siis võib-olla jah - nii mõnigi missioon, milles oleme kaasa teinud oma koalitsioonipartnerite palvel, ei paista enam sellisena, millisena ta kuulutati välja alguses," nentis Kutsar.

Kutsari sõber, näitleja Märt Avandi, kes tunneb praegust peakaplanit juba pikemat aega, tunnistas, et koos on jagatud ka kurbi hetki.

"Ta on ka minu poja matuseid läbi viinud ja minu ema matuseid samamoodi ja minu ema juures käinud rasketel aegadel ja minu poja juures käinud ja meie pere väga palju aidanud," meenutas ta.

Alati ei ole teemad kurvad. Vahel on vajadus lihtsalt elust rääkida tõsiselt. "Sellised põhiarusaamad elust - mis on hea ja mis on halb, mida tohib ja mida ei tohi, kust jooksevad eetika ja moraali normid, nendest asjadest kindlasti me saame Gustaviga ühiselt aru," sõnas Avandi.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: