Uneapnoe võib olla ligi kolmandiku liiklusõnnetuste põhjustajaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: PPA

Kopsuarst Erve Sõõru sõnul on uneapnoe üks suuremaid liiklusõnnetuste riskitegureid ja Eestis aladiagnoositud. Eesti Perearstide Seltsi juhi Diana Ingeraineni arvates on vajaka jäänud teavitustööst arstide seas.

"Rahvusvaheliste uuringute järgi võib uneapnoe olla ligi kolmandiku liiklusõnnetuste põhjustajaks," ütles Sõõru "Terevisioonile".

Samuti tõdes Sõõru, et uneapnoega inimesed ei oska seda probleemi ise kahtlustada. "Nad on harjunud nende kaebustega, mis neil on, aastaid ja aastaid."

Sellegipoolest pöördutakse Sõõru hinnangul selle probleemiga arsti poole üsna tihti. "Perearstid ja erialaarstid saadavad päris sageli patsiente uneuuringule, sest võib olla uneapnoe kahtlus."

Sõõru lisas, et Eestis on uneapnoe-alaseid uuringuid tehtud ligi kakskümmend aastat ja siin on vastav kompetents täiesti olemas.

Seejuures tõdes Sõõru, et uneuuringud on üsna kallid ja hind sõltub uneprobleemist. "Üldiselt uneuuringud maksavad 55–500 eurot."

Sõõru lisas, et uneapnoed on võimalik kindlaks teha ka odavamate uuringutega ja mõned uuringud kompenseerib ka Eesti haigekassa.

Eesti Perearstide Seltsi juht Diana Ingeraineni sõnul tehakse uneapnoe seisund suuresti kindlaks patsiendiküsitluse ja tema mõõtmise järgi ning diagnoosikahtluse korral kaasatakse ka kopsuarst.

Ingerainen ütles, et inimeste seas on levinud arusaam, et "paber kannatab kõike" ja selle otsuse tegemine sõltuks justkui arsti tahtest, mitte nende tervislikust seisundist. "Inimesed ei ole nõus, et nende tervisliku seisundi tõttu ei saa me väljastada neile tervisetõendit."

Ingeraineni arust on teavitustöö olnud puudulik ja perearstid ei tea, et nad on kohustatud inimesi uneapnoe suhtes uurima.

Tervisetõendi taotlemise järjekorra pikkus Ingeraineni sõnul sõltub asjaoludest. "Kui ta läheb täistasulisena, siis järjekorrad jäävad kuu aja sisse, aga kui on eriarsti vastuvõtt, siis on kaks-kolm kuud."

Sõõru sõnul sõltub paranemine probleemi tõsidusest. "Vahel on inimene juba järgmisel päeval pärast ravi alustamist täiesti silmselge ja saab autoroolis kenasti hakkama."

Selle aasta algusest hakkas Eestis kehtima uus mootorsõidukijuhi ja mootorsõiduki juhtimisõiguse taotleja tervisetõendi väljastamise kord, milles pööratakse rohkem tähelepanu uneapnoele.

Uneapnoe on uneaegne hingamishäire, millega kaasnevad hingamisseisakud ja unehäired, mis omakorda põhjustab päevase unisuse ja väsimuse.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: