Video: Istanbuli vanalinnas plahvatanud pomm nõudis vähemalt kümme inimelu

{{1452590876000 | amCalendar}}

Plahvatus toimus Istanbuli vanalinnas, Sultanahmeti linnaosas, kus on palju turiste. Seni on teatatud kümnest hukkunust. Suure tõenäosusega on rünnaku taga Islamiriik.

Plahvatus toimus kohaliku aja järgi kell 10 ning tegu oli väga tugeva plahvatusega, mida oli kuulda ka teistes Türgi linnaosades. Uudisteagentuuri AFP andmetel on surma saanud kümme ja vigastada 15 inimest. CNNi teatel on haavatute hulgas saksa turiste, üks norra ja üks peruu turist. Norra välisministeeriumi kinnitusel on vigastada saanud norra turist viidud haiglaravile.  

Eesti välisministeeriumist öeldi ERR-i uudisteportaalile, et hetkel pole informatsiooni selle kohta, kas hukkunute või vigastatute seas oli ka Eesti kodanikke.

Kohalike allikate kinnitusel võis tegu olla enesetaputerroristiga, vahendas BBC, ehkki AFP andmete kohaselt ei ole ametlikult teada, mis plahvatuse põhjustas. Reuters vahendas Türgi kahe kõrge julgeolekuametniku väidet, et suure tõenäosusega on plahvatuste taga Islamiriigi võitlejad. 

Istanbulis elav Hille Hanso ütles ERRi uudisteportaalile, et kohalikud eksperdid peavad kõige tõenäolisemaks rünnaku korraldajaks Islamiriiki (IS), kuna Kurdistani Töölispartei (PKK), kes on korraldanud mitmeid rünnakuid Türgi kaguosas, ei ole rünnanud kohti, kus on välisriikide turiste.

Praegu on plahvatuse piirkonnas kiirabi ning politsei on õnnetuspaigale ligipääsu piiranud.

Reutersi teatel on kohalik politsei võtnud kasutusele abinõud juhuks, kui peaks toimuma ka teine plahvatus.

Türgi elab terrorihirmus alates 10. oktoobri rünnakust Ankara pearaudteejaama juures korraldatud rahumeeleavalduse tõttu. Selles hukkus 103 inimest. Rünnakus süüdistati äärmusrühmitust IS.

Võimud on süüdistanud IS-i ka kahes peamiselt kurdidega asustatud Türgi kirdeosas varem läinud aastal korraldatud ohvriterohkes rünnakus.

Türgi võimud on viimastel nädalatel kinni pidanud mitu arvatavat IS-i liiget, kes kavandasid väidetavalt Istanbulis rünnakuid.

Türgi sõjavägi viib alates mullu juuli lõpust taas läbi operatsioone keelustatud Kurdistani Töölispartei (PKK) vastu.

Viimastel kuudel on Istanbulis väiksemastaabilisi rünnakuid korraldanud ka marksistlik Revolutsiooniline Rahvavabastuspartei-Rinne (DHKP-C).

Sultanahmet on Istanbuli vanim linnajagu, ajaloolise Bütsantsi Konstantinoopoli südames. Turistide seas populaarses Sultanahmeti linnajaos asuvad muuhulgas Sinine mošee ja Kreeka õigeusu basiilikast mošeeks muudetud ning praegu muuseumina tegutsev Hagia Sophia.

Fotod: Reuters

On tulnud ka teateid, et Istanbuli Maltepe linnaosas põleb hotell, kus on inimesed tulevangis.

 

Toimetaja: Marju Himma, Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: