Lobjakas: Poolast on saanud Ida-Euroopa nõrkuse demonstratsioon ({{commentsTotal}})

Ahto Lobjakas
Ahto Lobjakas Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Poliitikavaatleja Ahto Lobjakase sõnul on Poolast saanud Ida-Euroopa nõrkuse demonstratsioon. Tema sõnul peaks Eesti hindama rohkem suhteid riikidega, kus on stabiilne ja demokraatlik kurss.

"Poolast on saanud Ida-Euroopa nõrkuse demonstratsioon. Kolmapäeval arutab Euroopa Komisjon riigi rahvusradikaalse Seaduse ja Õigluse partei poolt moodustatud valitsuse katseid allutada endale riigi meedia ja kohtusüsteem. Kuigi teoreetiliselt võib protsess võtta Poolalt hääleõiguse Euroopa Liidu juhtorganites, on see ebatõenäoline," rääkis Lobjakas oma kommentaaris Vikerraadios.

Küll aga on Lobjaka sõnul see pretsedenditu tähelepanu märgiks, et demokraatia ja õigusriik Poolas on ohus nagu ei kunagi varem raudse eesriide langemisest saadik. Tema sõnul ei saaks Poolas toimuv juhtuda USA-s või Suurbritannias, kus majoritaarsed süsteemid toovad regulaarselt võimule ühe partei. "See, mis USA-s ja Suurbritannias on olemas ja mis Poolas puudub, on tasakaalumehhanismid. Määravad neist ongi iseseisev kohtusüsteem ja vaba ajakirjandus."

Lobjakas rääkis, et Eestiski leidis ära trükkimist üks Poola ajakirjanike liidu juhatuse avaldus, mis teravalt tõrjus Euroopa Liidu sekkumist. "Avaldus nimetab Poola riigimeedia senist seisu patoloogiliseks, seal olevat puudunud tõeline arvamuste paljusus. Just 30.detsembri uue valitsuse uus meediaseadus olevat esimene samm ehitamaks ruumi ausale ja pluralistlikule debatile," lausus ta.

"Seda põhjakorealikku üllitist kontekstivabalt tõlkinud Eesti väljaanded ei süüvinud teemasse ega võtnud ühendust sõltumatute Poola allikatega. Küll tegid seda piirideta ajakirjanikud, Euroopa Ringhäälingu Liit, Euroopa Ajakirjanike Liit, mis kõik mõistavad hukka seaduse, mis lubab valitsusel poliitilise suva järgi vallandada ja palgata riigi TV, riigiraadio ja riigi uudisteagentuuri juhte. Euroopa Nõukogu, mille liige on ka Eesti, ütleb, et seadus seab ohtu avaliku meedia sõltumatuse," rääkis Lobjakas.

Lobjakas vahendas, et ka USA välisministeerium teatas, et on sügavas mures Poola demokraatia pärast. "Poola demokraatia kriis pole vaid ühe riigi probleem. Poola ambitsioon mängida regionaalse liidri rolli kisub kriisi nii Euroopa Liitu kui ka NATO-t," leiab Lobjakas.

"Varssavi uus väga ründav toon Saksamaa suunal ennustab vaid halba, riik isoleerub taas, ühelpool Saksamaa, mida vähemalt põlvkonnaks jääb domineerima tänane liberaalne poliitika, teisel Venemaa, mis samuti niipea ei muutu. Eesti jaoks tähendab see kõik president Toomas Hendrik Ilvese Poola orientatsiooni pankrotti," sõnas ta.

"Eesti Poola orientatsioon ilmestab paradoksi. Me otsime mugavusliitlasi riikidest, kus ühed valimised võivad kõik pea peale pöörata, ega hinda stabiilse, võibolla igava, kuid kindlalt demokraatliku kursiga lähemaid naabreid, kellega meid peaksid siduma jäävad väärtused," lõpetas Lobjakas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov



Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: