Tallinna linn võitis erakoolide rahastamisvaidluses riiki

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Klass Autor/allikas: PP/Scanpix

Riigikohus andis oma tänase otsusega erakoolide rahastamisvaidluses õiguse Tallinna linnale ja kohustas riiki hüvitama linnale eelnevalt väljamõistetud ligi 1,4 miljonile eurole lisaks veel üle 600 000 euro.

Riigikohus rahuldas Tallinna linna kassatsioonkaebuse ja tühistas varasema Tartu ringkonnakohtu otsuse osas, mis oli tehtud linna kahjuks. Samas jättis riigikohus rahuldamata täielikult haridus- ja teadusministeeriumi kassatsioonkaebuse.

Riigikohus kohustas haridusministeeriumi tasuma Tallinna linnale ajavahemikul 1. jaanuarist 2013 kuni 17. novembrini 2014 kantud kulud 618 720 eurot. Riik peab summa hüvitama 30 päeva jooksul riigikohtu tänase otsuse jõustumisest.

Tallinna linn ei olnud rahul ringkonnakohtu mullu märtsikuise otsusega, kuna kohus rahuldas nende hagi vaid osaliselt ning jättis hagi läbivaatamata linna poolt 2014. aasta 19. novembril apellatsioonkaebuse täpsustuses märgitud viivitusintressi väljamõistmise nõudes.

Ministeerium ei olnud rahul ringkonnakohtu mullu märtsi otsusega, millega mõisteti Tallinna linna kasuks välja erakooliseaduse täitmisest tekkinud kulud summas 1 375 879,93 eurot.

Tallinna linn pöördus 2013. aasta 17. juunil riigi vastu Tartu halduskohtusse ning taotles haridus- ja teadusministeeriumi kohusamist tasuda Tallinna linnale erakooli seaduse rakendamisest kantud kulud summas 1 375 879,93 eurot.

2015. aasta 14. veebruaril jättis Tartu halduskohus linna kaebuse rahuldamata, mistõttu linn läks edasi ringkonnakohtusse ja saavutas seal osalise võidu.

Riigikohus tuvastas 2014. aasta 28. oktoobril, et erakoolide rahastamine on riiklik ülesanne ning selliste õigustloovate aktide andmata jätmine, mis sätestaksid kohaliku omavalitsuse üksustele erakooliseadusega pandud kohustuste rahastamise riigieelarvest, on põhiseadusega vastuolus.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: