Ginter: Manko ja Khaliloviga saadeti ühiskonnale signaal ({{commentsTotal}})

Jaan Ginter
Jaan Ginter Autor/allikas: Siim Lõvi

Karistus peab olema mõjus ja eesmärgipärane. Selleks, et võtta ühiskonnas pisimgi soov osaleda terroristlikes organisatsioonides või nende toetamises, ongi Tartu ülikooli kriminoloogia professor Jaan Ginteri sõnul karistused piisavalt karmid.

Harju maakohus mõistis islamiterrorismi toetamises süüdi 25-aastase Ramil Khalilovi, keda karistati 7 aasta pikkuse vangistusega ja 30-aastase Roman Manko, keda karistati 5 aasta pikkuse vangistusega.

Süüdistuse kohaselt toetasid mehed varem Eestis elanud Ivan Sazanakovi tegevust Süüria territooriumil tegutsevas relvastatud terroristlikus ühenduses, kuhu ta siirdus kaitsepolitsei andmetel võitlema 2013. aastal.

Kohus rõhutas karistuse määramisel üld- ja eripreventsiooni eesmärke ehk taheti teha selgeks, et Eestis kuriteod avastatakse ja need ei jää karistuseta.

Kriminoloogia professor Jaan Ginter rõhutas, et karistus peabki arvetsama esmalt süü ulatust ja arvesse võtma seda kergendavaid ja raskendavad asjaolusid.

"Üldpreventsiooni puhul on meil eesmärk, et me saaksime mõjutada elanikkonda tervikuna, et neil ei oleks selliseid mõtteid, et mõistlik oleks kuretegusid toime panna," rääkis Ginter.

Kohus rõhutas, et kuigi süüdi mõistetud isikute teod ei olnud suured, oli nende süü suur. Ginteri sõnul tähendab see seda, et karistus ei tohi olla suurem kui süü ja kuna terrorismi kuritegude puhul on süü erakordselt suur, siis on karmid ka karistused.

"Küsimus, kas see süü oli nii suur, et seitse aastat vangistust mõista, ei ole nii kergelt ja selgelt välja öeldav. Kui me vaatame, mis toimub välisriikides, siis ISIS-e kontaktidega isikuid on välismaal päris palju, kes on Süüriast ise tagasi tulnud. Ja neid kõiki sugugi mitte vastutusele võetud ei ole ja ega me Sazanakovi tegude kohta ka kogu teavet veel ei oma. Kas see rahastamine oli tõepoolest nii suur süü, et seitse aastat vangis istuda. Siin me peaksime hakkama võrdlema sellega, mis välisriikides tehtud on. Aga signaal on antud. See võib põhjendatud olla, aga ma kohe ei ole valmis ütlema, et see põhjendatud on," lõpetas Ginter.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: