Taastuvenergia tasude süsteemi muutmine ei tähenda, et roheline energia tarbijale odavneb ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Tairo Lutter/Postimees/Scanpix

Taastuvenergia tasude süsteemi hakatakse lähiajal muutma, kuid see ei tähenda automaatselt, et tarbijad hakkavad rohelise energia eest vähem maksma.

Eesti Energial on 44 tuulegeneraatorit ja planeerimisjärgus on veel 50 rajamine, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Äsja teatas kontsern, et Auveresse planeeritud tuulepargi rajamine on teadmata ajaks edasi lükkunud. Firma prioriteedid on teha olemasolevad elektrijaamad keskkonnasäästlikumaks.

"Peame kõige mõistlikumaks ikkagi olemasolevate seadmete ressursi ära kasutamist, mis on ka lõpptarbijale kõige soodsam. Meil on olemas Narvas põlevkivist elektrienergia tootmise jaamad. Kui me nüüd mõtlemegi keskkonnasäästlikult, siis kõige mõistlikum ja odavam oleks seal kasutada koos põlevkiviga biomassi ehk väheväärtuslikku puitu," selgitas Eesti Energia taastuvenergia juht Innar Kaasik.

Tegelikult on Eesti riiklikud kohustused taastuvenergia osas täidetud ja juba on saavutatud Euroopa Liidus kehtestatud taastuvenergia tulevikueesmärgid.

"Tegelikult on võimalusi taastuvenergia suurendamiseks kindlasti veel. Omaette teema on see, missuguse hinnaga. Võib-olla 5-10 aasta pärast poleks neid toetusi üldse enam vajagi selleks, et tootjad oleksid ikkagi konkurentsivõimelised ja investeeriks ka ilma toetusteta," rääkis maailma energeetikanõukogu Euroopa piirkonna juht Einari Kisel.

Taastuvenergia tootmine on aastatega oluliselt odavamaks muutunud. Majandusministeeriumi energeetika asekantsler Ando Leppiman nõustus, et ümber tuleks korraldada ka senine taastuvenergia tasude süsteem.

"Kui me räägime taastuvenergialahendustest, siis need võiksid tulevikus tulla soodsamalt - tehnoloogia on odavamaks läinud, näiteks ka biokütuste hind on odavamaks läinud. Siis loodetavasti taastuvenergia komponent seal arvel saab olema väiksem," rääkis Leppiman.

See aga ei tähenda, et roheline energia lõpptarbija jaoks odavamaks muutub. Küllap muutub see soodsamaks valikuks, kui tõstetakse fossiilsetest kütustest toodetud energia saastetasusid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: