Lõuna-Korea tegi hoiatuslaske piiri ületanud Põhja-Korea drooni suunas ({{commentsTotal}})

Lõuna-Korea sõdurid demilitariseeritud tsooni lähedal
Lõuna-Korea sõdurid demilitariseeritud tsooni lähedal Autor/allikas: Lim Byung-sik/Yonhap/Scanpix

Lõuna-Korea sõjaväelased tegid kolmapäeval hoiatuslaske üle piiri lennanud Põhja-Korea drooni suunas, teatas kaitseministeerium.

Droon lendas Lõuna-Korea sõjaväe vaatlusposti lähedal Dora mäe piirkonnas, 47 kilomeetri kaugusel Soulist.

Sõjaväelased tegid hoiatuslaske ning droon naasis Põhja-Koreasse, ütles ministeeriumi kõneisik.

Pyongyang teatas kolmapäeval, et viis läbi eduka vesinikupommi katsetuse. Kuigi mingi tuumakatsetus suletud kommunistlikus riigis tõepoolest toimus ja see tõi endaga kaasa ka tuntava maavärina, peavad eksperdid vähetõenäoliseks, et tegu oli just nimelt vesinikupommi katsetusega.

Tegu mõisteti rahvusvahelise üldsuse, sealhulgas Hiina Rahvavabariigi, poolt hukka ning tõenäoliselt kehtestatakse Pyongyangi vastu lisasanktsioone.

Põhja-Korea diktaator Kim Jong-un teatas omakorda riigimeedias, et katsetus oli vajalik selleks, et "riik saaks end tuumasõjas USA vastu kaitsta".

Lõuna-Korea teatas kohe pärast tuumakatsetust, et hakkab taas Põhja-Korea piiril valjuhäälditest propagandat edastama. Praeguseks on mõlemad riigid oma kõlarid demilitariseeritud tsooni lähistel sisse lülitanud.

Pärast nn maamiini intsidenti alanud valjuhääldite kasutamine piirialal ehk nn demilitariseeritud tsoonis ärritas käesoleval suvel tõsiselt Põhja-Koread. Alguses vastati oma valjuhääldite sisse lülitamisega, kuid nende võimsus jäi väidetavalt lõunanaabrite omadele alla. Seejärel tulistati Põhja-Korea poolelt mürsk väidetavalt just ühe valjuhääldi suunas, millele Lõuna-Korea vastas omakorda suurtükitulega.

Valjuhääldite kasutamine demilitariseeritud tsoonis oli juba iseenesest märk pingestuvast olukorrast, sest vahepeal polnud lausa 11 aastat teineteise suhtes selliseid meetmeid kasutatud.

Suvine pingeline olukord suudeti siiski läbirääkimiste abil ära lahendada ning "kõlarisõda" sai selleks korraks läbi.

Koreade vahel on teoorias endiselt sõjaseisukord, sest aastatel 1950-1953 kestnud sõja lõpetas vaid vaherahu, mitte aga rahuleping ning kahe riigi vahel olev piiriala on üks maailma militariseeritumaid piirkondi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERRHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: